Wystawa i prelekcja w 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka w Bogutach-Piankach

Dodano: 7 czerwca 2024 06:06, Autor: GOKiS Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach zaprasza na prelekcję i wystawę upamiętniającą 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Wystawę udostępnia Muzeum Treblinka.
Już dziś, 7 czerwca 2024 o godz. 9:00, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach odbędzie się prelekcja upamiętniająca 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Wydarzenie, organizowane w ramach wystawy udostępnionej przez Muzeum Treblinka Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Pracy, jest niezwykłą okazją do refleksji nad historią oraz spuścizną tego wybitnego pedagoga, pisarza i lekarza.

Janusz Korczak, właśc. Henryk Goldszmit, urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Znany jest przede wszystkim jako twórca nowoczesnej pedagogiki, która stawiała dziecko w centrum procesu edukacyjnego. Był autorem wielu książek, w tym "Król Maciuś Pierwszy" oraz "Jak kochać dziecko", które do dziś pozostają inspiracją dla pedagogów i rodziców na całym świecie.
REKLAMA


Korczak zasłynął również jako założyciel Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, gdzie wprowadzał w życie swoje rewolucyjne idee wychowawcze. W czasie II wojny światowej, mimo możliwości ucieczki, pozostał ze swoimi wychowankami do końca. W 1942 roku został deportowany wraz z dziećmi do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął.

Prelekcja, która odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, będzie nie tylko upamiętnieniem 80. rocznicy tragicznej śmierci Janusza Korczaka, ale także przypomnieniem o jego niezłomnej postawie i oddaniu dla dzieci. Słowa Korczaka: "Kto ucieka od historii, tego historia dogoni" z odezwy "Do Żydów" nabierają szczególnego znaczenia w kontekście obecnych wydarzeń na świecie, podkreślając konieczność pamięci i refleksji nad przeszłością.

Wystawa dostępna jest do oglądania od 28 maja do 17 czerwca 2024, w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, przy ul. P. Olszewskiego 2 w Bogutach-Piankach.

Źródło zdjęcia: GOKiS Boguty-Pianki

Zobacz również

Otwarty spacer historyczny po Ostrowi Mazowieckiej. Echa Powstania Styczniowego (zdjęcia)

28 maja 2024, Kacper Jaworowski

Miłośnicy lokalnej historii mieli okazję uczestniczyć w otwartym spacerze historycznym po ulicach Ostrowi Mazowieckiej. Pod przewodnictwem Andrzeja Mierzwińskiego, pasjonata historii, uczestnicy zgłębiali tajemnice miasta związane z powstaniem styczniowym.

Ocalić pamięć, ożywić historię. Spotkanie promujące "Księgę pamięci gminy żydowskiej w Ostrowi Mazowieckiej" (zdjęcia)

21 kwietnia 2024, Kacper Jaworowski

W cieniu przeszłości tkwi bogactwo historii, której świadectwem jest "Księga pamięci gminy żydowskiej w Ostrowi Mazowieckiej". Ostatnie spotkanie, poświęcone promocji tego wyjątkowego dzieła, stanowiło zarówno akt hołdu dla zapomnianych historii, jak i inspirację do kontynuowania dialogu o dziedzictwie kulturowym regionu.

Zorganizowano prelekcje o losach kobiet w obozie pracy w Treblince (zdjęcia)

10 kwietnia 2024, GOKiS Boguty-Pianki, red. Julia Baranowska

W Bogutach-Piankach odbyły się wykłady o historii kobiet, które przebywały w obozie pracy w Treblince. Prelekcje wygłosiła pracowniczka Muzeum Treblinka.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]