Ubezpieczenie górskie to rodzaj polisy podróżnej
Firmy ubezpieczeniowe oferują różne rodzaje produktów -- polisy na życie, polisy komunikacyjne, a także polisy turystyczne. Te ostatnie zarezerwowano dla osób, które chcą zabezpieczyć swój budżet przed skutkami różnych awaryjnych sytuacji, do których często dochodzi w czasie podróży. Ich głównym założeniem jest wsparcie finansowe w razie konieczności skorzystania z prywatnego leczenia, zadośćuczynienie za szkody poniesione w czasie wyjazdu czy wypłacenie odszkodowania za uszkodzenia bagażu. Niektóre warianty przewidują też możliwość zwrotu kosztów ratownictwa górskiego, a także zapewniają ochronę sprzętu używanego podczas wspinaczki. I to właśnie takie ubezpieczenie określa się mianem "górskiego". Są to więc zwykłe ubezpieczenia wakacyjne oraz podróżne, które mają dodatkowe rozszerzenia opracowane z myślą o osobach aktywnych.
Ubezpieczenie górskie zapewnia większą ochronę niż EKUZ
Wiele osób planujących wakacje w zagranicznych górskich kurortach zapomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma bardzo ograniczony zakres. EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, co jego obywatele. Oznacza to, że zakres jej działania będzie się zmieniał w zależności od zasad obowiązujących w systemie opieki zdrowotnej danego państwa.
W niektórych krajach pacjent ma obowiązek pokryć całość lub część kosztów hospitalizacji, zapłacić za badania, a także za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. W kontekście wycieczek górskich trzeba też pamiętać o kwestii finansowania akcji ratowniczych. Polska należy do wąskiego grona państw, które wydatki na pogotowie ratownicze biorą "na siebie". Większość władz rezygnuje z tak dużej odpowiedzialności, a za działania ratowników płacą sami turyści. Tak jest np. w Czechach i na Słowacji, gdzie rachunki za lot śmigłowcem opiewają na kwoty nawet do 10 tysięcy euro. Wówczas EKUZ okazuje się bezużyteczny, a jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia w pokryciu kosztów ratownictwa jest polisa górska. Więcej informacji o korzyściach wynikających z wykupienia ubezpieczenia znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/jak-wybrac-ubezpieczenie-turystyczne-na-wyjazd-w-gory.
Ubezpieczenie górskie warto wykupić również w Polsce
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest finansowane przez państwo i uzyskuje 15% zysku z biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu może za darmo przeprowadzać akcje ratunkowe. Mimo to, że TOPR nie pobiera za swoje działania żadnych opłat i tak warto przed wyjazdem w polskie góry wykupić polisę turystyczną. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa stanowi bowiem tylko jeden z elementów pakietów oferowanych przez ubezpieczycieli. Dzięki wykupieniu dodatkowej ochrony możesz liczyć m.in. na NNW, które umożliwi Ci uzyskanie odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, a przecież złamania czy skręcenia w górach zdarzają się znacznie częściej. W ramach polisy możesz zyskać też ochronę bagażu lub sprzętu sportowego.
Ubezpieczenie górskie nie zawsze gwarantuje odszkodowanie
Ubezpieczenie górskie, podobnie jak każde inne, ma pewne ograniczenia odpowiedzialności i nie zawsze zadziała. Pierwszą kwestią jest to, że podstawę do uzyskania zwrotu kosztów leczenia czy ratownictwa stanowią faktury i rachunki wystawione przez służby ratunkowe bądź placówki medyczne. Bez nich niemożliwe staje się udowodnienie poniesionych wydatków. Jeśli więc nie masz dowodów dokumentujących np. opłacenie akcji poszukiwawczej w górach, nie możesz liczyć na zadośćuczynienie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niepoinformowania ubezpieczyciela o zdarzeniu ubezpieczeniowym we właściwym terminie. Zwykle istnieje kilka sposobów na skontaktowanie się z towarzystwem, np. poprzez infolinię czy aplikację mobilną.
Drugą kwestią są okoliczności, w których doszło do zdarzenia. Ubezpieczyciel nie ponosi zwykle odpowiedzialności za zdarzenia, do których doszło na skutek złamania prawa. Odmawia też wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy szkody powstały w efekcie umyślnego działania lub rażącego zaniedbania kwestii bezpieczeństwa.
Ubezpieczenie górskie nie musi być drogie
Turyści rezygnują z ubezpieczenia górskiego, bo obawiają się jego wysokiej ceny. Zupełnie niesłusznie, bo przy odrobinie zaangażowania da się znaleźć bardzo dobre oferty za niewielkie pieniądze. Najlepsze polisy turystyczne są zwykle dostępne w porównywarkach internetowych, które na podstawie krótkiej ankiety tworzą spersonalizowane zestawienie ubezpieczeń na wyjazd w konkretny region świata. Takie rozwiązanie pozwala wybrać wariant atrakcyjny cenowo i zadowalający pod względem zakresu ochrony. Kup dobre ubezpieczenie w góry na rankomat.pl!
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.