Obóz Pracy Treblinka I był jednym z największych obozów pracy w Generalnym Gubernatorstwie, funkcjonującym w latach 1941-1944. W tym miejscu tysiące więźniów, głównie Żydów, Polaków oraz osób innych narodowości, zmuszane było do niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach. Pracowali w kopalniach żwiru, przy budowie dróg, a wielu z nich nie przeżyło tego brutalnego okresu.
Obóz zagłady Treblinka II, znajdujący się w pobliżu obozu pracy, funkcjonował w latach 1942-1943 jako jedno z głównych miejsc masowej eksterminacji Żydów w ramach akcji "Reinhardt". W Treblince zamordowano około 900 tysięcy osób, głównie Żydów, ale także Romów, Polaków i innych narodowości.
Muzeum Treblinka, jako miejsce pamięci, pełni ważną rolę w edukacji o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz w upamiętnianiu ofiar nazistowskich zbrodni. Co roku odbywają się tam uroczystości, które mają na celu oddanie hołdu tym, którzy zginęli w obu obozach.
Tegoroczne uroczystości odbędą się w atmosferze refleksji i zadumy, z udziałem przedstawicieli władz, duchowieństwa oraz społeczności lokalnej i gości z całego kraju. W trakcie obchodów przewidziane są modlitwy, składanie wieńców oraz przemówienia upamiętniające ofiary.
źródło zdjęcia: Muzeum Treblinka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.