Obchody rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który przemaszerował przez plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie miały miejsce główne uroczystości. Na czele korowodu szedł Zespół Pieśni i Tańca BezWianka, który swoim śpiewem wprowadził uczestników w radosny nastrój. Mieszkańcy poszczególnych sołectw zaprezentowali aż 26 wieńców i koszy dożynkowych, symbolizujących urodzaj i dostatek, a także trud włożony w prace polowe. W korowodzie udział wzięli również przedstawiciele zaprzyjaźnionej estońskiej gminy Pohja Pärnumaa, którzy przynieśli własny wieniec, wzbogacając uroczystość o międzynarodowy akcent.
Oficjalne otwarcie dożynek dokonało się za sprawą wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pracy rolników, ich oddania oraz przywiązania do tradycji. - Żniwa się zakończyły. To praca ciężka i trudna, mimo że coraz więcej mamy nowoczesnego sprzętu rolniczego, technicznego. W ciągu tych ostatnich 20 lat - 20 lat funkcjonowania w strukturach Unii naszego kraju - wiele się zmieniło na lepsze. Ale człowieka i jego ciężkiej pracy nikt nie zastąpi. (...) Dziękuję wam za wielką cześć dla chleba. Jeżeli będziemy postępować tak jak wy, to głodu w naszej gminie, w naszym kraju czy na świecie nie będzie. Niestety, nie wszyscy chleb szanują. Jeżeli będziemy go szanować to trafi na każdy, każdy stół - mówił wójt, dziękując rolnikom za ich codzienny trud.
Następnie odbyła się uroczysta msza dziękczynna, celebrowana przez ks. bp Janusza Stepnowskiego. Biskup pobłogosławił przyniesione wieńce oraz chleb, którym później, wspólnie ze starostami dożynek, Iwoną Kornet i Wiesławem Szydlikiem, a także przedstawicielami władz gminy, dzielono się z uczestnikami.
Po zakończeniu części liturgicznej, scena w Nowej Osuchowej stała się centrum wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Na początek ponownie wystąpił zespół BezWianka, po czym odbyły się przemówienia okolicznościowe oraz wręczenie nagród. Wśród wyróżnień szczególne miejsce zajmują statuetki "Jastrzębców", przyznawane osobom i instytucjom wspierającym działania samorządu gminy. W tym roku otrzymali je Katarzyna Maliszewska, prezes firmy Ziemia Polska współpracującej z gminą, oraz st. bryg. Leszek Falbowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego również nagrodziła uczestników konkursu. Pierwsze miejsce zajął Kamil Matys z Kalinowa, drugie Łukasz Kowalczyk z Turki, a trzecie Maria Borowa z Prosienicy.
O godz. 15:00 rozpoczął się festyn dożynkowy, który przyciągnął zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Dzieci miały okazję korzystać z bezpłatnego dmuchanego parku rozrywki, uczestniczyć w animacjach oraz w grach i zabawach ekologicznych. Na scenie wystąpiły także lokalne dzieci, które zaprezentowały swoje talenty, co spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności.
Dorośli mogli bawić się podczas biesiady dożynkowej, przy akompaniamencie muzyki na żywo, w wykonaniu zespołu "Dance Project". Punktem kulminacyjnym był występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", który o godz. 18:00 zaprezentował spektakularny pokaz polskiej tradycji i folkloru, wzbudzając zachwyt zgromadzonych.
Wieczorem na scenie pojawił się "Skolim", gwiazda latino disco, która zgromadziła licznych fanów. Po jego występie odbył się efektowny spektakl ognia i muzyki, stanowiący niezwykłe zakończenie pełnego atrakcji dnia.
Dzięki bogatemu programowi i różnorodnym atrakcjom, każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Z pewnością wydarzenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy tego dnia przybyli do Nowej Osuchowej, aby wspólnie celebrować koniec żniw. Następne dożynki gminy Ostrów Mazowiecka odbędą się w Kozikach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.