O literaturze, która prowokuje. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską (zdjęcia)

Dodano: 26 września 2024 17:20, Autor: Kacper Jaworowski

Znana z niebanalnego języka i odważnych literackich eksperymentów, Dorota Masłowska gościła w Małkini Górnej. Autorka w rozmowie z uczestnikami opowiedziała o swojej najnowszej książce "Magiczna rana" oraz podzieliła się refleksjami na temat współczesnej polszczyzny i literackiej prowokacji.
W poniedziałek, 23 września 2024, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską - uznaną dramatopisarką, felietonistką, pisarką i producentką muzyczną. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Inicjatywy Oddolnej "Masło maślane z Dorotą Masłowską", współfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającej na celu promocję literatury oraz wsparcie rozwoju czytelnictwa.

Dorota Masłowska, która zadebiutowała przed maturą powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", jest znana z oryginalnego stylu, pełnego językowej ekwilibrystyki i humoru. Jej kolejne dzieło, "Paw królowej", zdobyło prestiżową Nagrodę Nike, mimo faktu, że wzbudzało kontrowersje ze względu na wulgarny język i nietypową formę. O trudności, jakie stanowił przekład tej powieści, również wspomniano podczas rozmowy, podkreślając, jak wyjątkowy jest literacki styl autorki.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia najnowszej książki Masłowskiej, zatytułowanej "Magiczna rana" - zbioru dziesięciu opowiadań, które łączą się w przenikliwy obraz współczesności, często pokazując gorzkie realia życia. - W moim odczuciu magiczna rana to bagaż bolesnych przeżyć i odczuć, które nie dają się łatwo załagodzić i nie dają się zapomnieć. One wszystkie idą z nami przez życie stale się jątrząc, a jednocześnie trwa nieustanna negocjacja między destrukcyjnym charakterem tej rany i jej twórczym potencjałem - Masłowska mówiła na temat genezy tytułu.
REKLAMA


Autorka opowiadała o swoich inspiracjach, metodach pracy i podejściu do literatury, co pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć jej unikalny warsztat twórczy. W szczególności zwrócono uwagę na język, którym posługuje się Masłowska - nasycony zwrotami potocznymi, niejednokrotnie wulgarnymi, co budzi kontrowersje, ale zarazem oddaje autentyczność współczesnego świata, który opisuje.

- Od samego początku mojej, tak zwanej kariery, czy drogi literackiej - może to jest adekwatniejsze określenie - byłam jakoś, no w ogóle namierzona, ale też nagradzana i chwalona za tzw. słuch językowy, cokolwiek już to w tej chwili oznacza, bo stał się też jakimś takim wytrychem do mojej twórczości (...) myślę, że błędem jest zakładanie, że ta jakość wynika z mojej jakieś zdolności podsłuchiwania, bo oczywiście jest ten wątek, że jestem na to czujna, ale myślę, że stoi też za tym jakaś taka praca. Praca ponad dwudziestoletnia z językiem, jego ciągłym takim precyzowaniem, że ja po prostu poruszając się w różnych konwencjach, często na siłę, tak żeby sforsować coś w sobie i rozwinąć jakieś rejestry, po prostu gdzieś ciągle poszerzać to, co jestem w stanie opisać, próbować cały czas wchodzić w rejony, gdzie jeszcze mnie nie było, albo które są dla mnie trudne - mówiła autorka na temat swojego specyficznego stylu oraz umiejętności słowotwórczych.

Wydarzenie było częścią szerszej inicjatywy mającej na celu rozwój czytelnictwa w gminie Małkinia Górna. Dzięki interaktywnej formie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Dyskusja była żywa i pełna wymiany myśli, co stworzyło atmosferę, sprzyjającą bliższemu poznaniu nie tylko twórczości, ale i samej autorki. Masłowska chętnie dzieliła się przemyśleniami na temat procesu twórczego, zdradzając kulisy powstawania swoich utworów.


Zobacz również

O życiu aktora ze Stefanem Friedmannem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

21 czerwca 2024, Kacper Jaworowski

Wśród regałów pełnych książek i cichego szmeru zgromadzonej publiczności, Stefan Friedmann podzielił się nie tylko swoimi zabawnymi historiami, ale i głębokimi przemyśleniami o życiu, miłości i wielkich inspiracjach ze świata kultury podczas spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej.

Zapomniane zwyczaje pogranicza regionów. Spotkanie autorskie z Maciejem Falkowskim (zdjęcia)

2 czerwca 2024, Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej gościła Macieja Falkowskiego, który opowiedział o swojej najnowszej książce "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza". Autor podzielił się refleksjami na temat pozyskiwania informacji, historii regionu i złożonych procesów społecznych, które go kształtowały.

Literackie inspiracje, osobiste opowieści. Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w Małkini Górnej (zdjęcia)

29 maja 2024, Kacper Jaworowski

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk. Pisarka podzieliła się swoimi doświadczeniami z czytelnikami.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]