Równocześnie na sesji złożono wniosek o odwołanie Ewy Orzechowskiej z funkcji wiceprzewodniczącej rady miasta. Wniosek, złożony przez grupę radnych, wywołał kontrowersje. - Chciałbym poznać uzasadnienie wniosku w sprawie odwołania wiceprzewodniczącej rady, pani Ewy Orzechowskiej. Jaki jest powód tak radykalnego działania? - pytał o powody takiego działania Krzysztof Laska.
- Na wniosku niestety nie wpłynęło uzasadnienie. Jeszcze raz przypominam, wniosek może złożyć 1/4 rady bez uzasadnienia, tak wynika z ustawy i taki wniosek został złożony - odpowiedział przewodniczący Chojnowski. Tuż po tym, Waldemar Pałys zapytał o datę złożenia wniosku. Łukasz Chojnowski odpowiedział, że wniosek wpłynął 1 października br., a więc w dniu V sesji. Radny Paweł Pecura poprosił o przeczytanie całego wniosku o odwołanie oraz osób, które się pod nim podpisały. Wśród nazwisk pojawiły się nazwiska wszystkich radnych, poza tymi z Prawa i Sprawiedliwości.
Kolejną dyskusję wywołało głosowanie na temat karty do głosowania, którą radny Laska uznał za nieprawidłowo przygotowaną. - Ja uważam, że karty do głosowania są źle przygotowane, nieprawidłowo. Karta powinna zawierać - "za", "przeciw" i "wstrzymujący się" głos. W życiu nie widziałem takiej karty do głosowania - mówił. Wspomniana karta zawierała nazwisko Ewy Orzechowskiej, gdzie osoba głosująca mogła postawić znak X przy jej nazwisku w przypadku głosu za odwołaniem, a w przypadku głosu przeciw, zostawiała kartę pustą. Mimo to, przewodniczący przystał na opinię Krzysztofa Laski, a także innych opinii radnych z PiS i zarządził przygotowanie nowych kart.
Ostatecznie za odwołaniem Orzechowskiej zagłosowało 13 radnych, a 8 było przeciw. Głosowanie było tajne, jednak patrząc na nazwiska osób, które podpisały się pod wnioskiem o odwołanie wiceprzewodniczącej, a także na stosunek głosów, można domniemywać, że "za" byli radni z Koalicji Obywatelskiej, Niezależnych Razem i Wspólnej Przyszłości Miasta, a "przeciw" radni Prawa i Sprawiedliwości.
Po odwołaniu przystąpiono do zgłaszania nowych kandydatur na funkcje wiceprzewodniczących rady. Jolanta Kwiatkowska, przewodnicząca klubu Niezależni Razem, zaproponowała radnych ze swojego klubu, Michała Kacprzaka i Annę Krajewską, podkreślając ich wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej oraz zaangażowanie społeczne. W głosowaniu ich kandydatury uzyskały poparcie 13 radnych, przy 8 głosach przeciwnych, co odpowiadało wynikowi głosowania nad odwołaniem Orzechowskiej. Wszystkie wybory prowadziła komisja skrutacyjna, taka sama jak podczas I sesji, w składzie: przewodniczący Robert Krajewski, członkowie - Roman Betlejewski oraz Sebastian Pęksa.
- Stwierdzam, że w głosowaniu tajnym wiceprzewodniczącymi rady miasta wybrani zostali: pani radna Anna Krajewska i pan radny Michał Kacprzak. W związku z powyższym Rada Miasta Ostrów Mazowiecka podjęła odrębne uchwały w sprawie wyboru wiceprzewodniczących Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Gratuluję wyboru na wiceprzewodniczących i życzę dobrej współpracy zarówno ze mną, jako przewodniczącym rady, i całą radą. Zapraszam do zajęcia miejsc przy stole prezydialnym - podsumował przewodniczący Chojnowski.
Po wyborach Paweł Pecura przypomniał głosy, które padły na poprzednich sesjach. - Ja bym chciał przytoczyć tylko państwu radnym, wszystkim obecnym na sali, wyborcom, treść protokołu z posiedzenia I rady miasta. Radna, pani Jolanta Kwiatkowska, w imieniu KWW Niezależni Razem, pogratulowała dobrej współpracy pomiędzy klubem PiS i Koalicji Obywatelskiej. Radna, pani Małgorzata Bartkiewicz, negatywnie oceniła współpracę PiS i Koalicji Obywatelskiej. Burmistrz, pan Hubert Betlejewski, poinformował że nie ma żadnej koalicji w radzie miasta. "Przedstawiciele każdego ugrupowania powinni uczestniczyć w procesie decyzyjnym" - podkreślił jak ważne jest działanie na rzecz dobra mieszkańców. Teraz, trawestując wypowiedź pani Jolanty Kwiatkowskiej, bym też chciał - w imieniu swoim i naszego klubu Prawa i Sprawiedliwości - pogratulować dobrej koalicji w radzie miasta - mówił.
Po wyborze, nowi wiceprzewodniczący podziękowali za zaufanie. - Bardzo dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i tak duże poparcie. Zrobię wszystko, żeby nie zawieść państwa zaufania - mówiła Anna Krajewska. - Bardzo dziękuję za tyle ciepłych słów panu radnemu Pecurze. Jest to bardzo miłe, że potrafi pan wejść na wyżyny i wspólnie pracować z nami i doceniać to, że w radzie dzieje się coraz lepiej - odniosła się do ironicznej wypowiedzi Pawła Pecury.
- Funkcja wiceprzewodniczącego rady miasta to bardzo zaszczytna funkcja i bardzo odpowiedzialna. Tym bardziej czuję się bardzo zaszczycony, że będę mógł pełnić funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim radnym za poparcie mojej kandydatury. Ja, z tego miejsca, chciałbym powiedzieć, że będę pracował bardzo rzetelnie, uczciwie, na rzecz naszych mieszkańców i naszego miasta. Dziękuję bardzo - powiedział Michał Kacprzak.
V sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, odbyła się 1 października 2024.
Źródło zdjęcia: KWW Niezależni Razem
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.