Major Henryk Dobrzański, znany jako "Hubal", był dowódcą wydzielonego oddziału Wojska Polskiego, który walczył do końca mimo przegranej kampanii wrześniowej. Jego oddział działał w konspiracji na terenach centralnej Polski, prowadząc działania partyzanckie przeciwko okupantowi niemieckiemu. Postać "Hubala" stała się symbolem walki o niepodległość, a jego historia do dziś inspiruje kolejne pokolenia Polaków.
Uroczystość rozpoczęła Ewa Świątkowska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej, które było głównym organizatorem wydarzenia, witając zgromadzonych gości i przybliżając ideę powstania muralu. Zaznaczyła, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach, takich jak "Hubal". Wspomniała również o wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało 45.900 zł na realizację muralu w ramach programu "Historia Wojska Polskiego Muralem Pisana". Urząd Gminy Stary Lubotyń również dołożył swoją cegiełkę, przeznaczając na ten cel 5.800 zł.
Świątkowska w swoim przemówieniu podkreśliła, że dzieło autorstwa Piotra Karszni to nie tylko forma upamiętnienia wojennych dziejów, ale także przypomnienie o lokalnych bohaterach. - Mural, który za chwilę odsłonimy, jest pomostem między przeszłością a przyszłością. Upamiętnia nie tylko historię wojenną, ale wzmacnia naszą lokalną tożsamość, przypominając o ludziach, których czyny na zawsze wpisały się w karty polskiej historii. Major Henryk Dobrzański, "Hubal" i jego oddział, to symbol niezłomności i walki o wolność - zaznaczyła.
Mural stał się także okazją do przypomnienia mieszkańcom historii przemarszu oddziału "Hubala" przez gminę Stary Lubotyń we wrześniu 1939 roku - wydarzenia, które dotychczas było znane jedynie wąskiemu gronu pasjonatów lokalnej historii. Dzięki muralowi pamięć o tym epizodzie na zawsze wpisała się w krajobraz Podbiela i całej gminy.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie muralu. Aktu tego dokonali: poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski, wójt gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski, reprezentująca Ministerstwo Obrony Narodowej Elżbieta Matusiewicz, prezes OSP Podbiele Sławomir Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej Ewa Świątkowska oraz członkini Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Wiktoria Krasowska. Odsłonięcie muralu było symbolicznym momentem upamiętnienia "Hubala" i jego walki.
Po odsłonięciu muralu, zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wzruszających pieśni patriotycznych w wykonaniu Oliwii Gumowskiej, które wprowadziły wszystkich w nastrój refleksji nad bohaterstwem i poświęceniem polskich żołnierzy.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni goście. Wójt gminy Stary Lubotyń, Ireneusz Gumkowski, poseł Arkadiusz Czartoryski, twórca muralu Piotr Karsznia oraz prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" Dariusz Szymanowski wygłosili przemówienia, w których podkreślali znaczenie patriotyzmu i pamięci o przeszłości. Zastępca wójta gminy Stary Lubotyń Grzegorz Jasionowski, który był pomysłodawcą muralu, mówił: - To niezwykle ważne, abyśmy w tym miejscu, gdzie major wraz ze swoim oddziałem maszerował we wrześniu 1939 roku, mogli złożyć hołd jego niezłomnej woli, odwadze oraz miłości do ojczyzny. Hubal i jego oddział to nie tylko symbol walki z okupantem, ale także wzór patriotyzmu i determinacji w obliczu największych trudności.
Celem projektu było nie tylko upamiętnienie majora Dobrzańskiego, lecz także promowanie postaw patriotycznych wśród lokalnej społeczności, szczególnie wśród młodzieży. W ramach obchodów rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o "Hubalu", który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Lubotyniu. W konkursie pierwsze miejsce zdobył Jakub Bułatowicz, drugie Fabian Kulesza, a trzecie Paweł Bartkiewicz. Wyróżnienia otrzymali Zofia Podbielska, Michał Krupa i Mateusz Nowak.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muralu oraz organizacji wydarzenia. Mural w Podbielu nie tylko zdobi ścianę budynku, ale stał się trwałym symbolem pamięci o bohaterach walczących o wolność Polski, budząc dumę i szacunek wśród mieszkańców.
Uroczyste odsłonięcie muralu "Hubal - ostatni żołnierz wojny obronnej 1939 r." w Podbielu (20.10.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 69
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.