Wystawa "Zbiór rozmaitych strojów polskich 1817 r." odkrywająca tajemnice mody szlacheckiej

Dodano: 29 października 2024 06:59, Autor: MDK Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Zanurz się w świat szlacheckiej mody i kultury XIX wieku. Wernisaż wystawy Jeana-Pierre'a Norblina w Galerii Sztuki Jatki dostarczy niezapomnianych wrażeń oraz pozwoli zrozumieć znaczenie stroju w polskiej tradycji.
Jean-Pierre Norblin de La Gourdaine (1745-1830), artysta o francuskim pochodzeniu, ale z sercem oddanym Polsce, przybył do naszego kraju w roku 1774 na zaproszenie księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. Przez lata swojej twórczości na polskiej ziemi stał się dokumentalistą polskiego życia codziennego, kulturalnego i politycznego. Norblin zyskał sławę jako twórca, który w sposób mistrzowski przedstawiał zarówno sceny historyczne, jak i obrazy z życia polskiej szlachty, mieszczan i chłopów. Jego prace do dziś pozostają nieocenionym źródłem wiedzy na temat mody i zwyczajów tamtej epoki, przyciągając uwagę historyków i miłośników sztuki.

Już 13 listopada 2024 o godz. 18:00, w Galerii Sztuki Jatki przy ul. Pocztowej 12, odbędzie się wernisaż wystawy "Zbiór rozmaitych strojów polskich 1817 r.", prezentującej dzieła Norblina, które pokazują, jak ważnym elementem polskiej tożsamości narodowej był strój. Artysta z dbałością o detale przedstawiał charakterystyczne kontusze, żupany, pasy kontuszowe i mundury wojskowe - stroje, które w tamtych czasach symbolizowały przynależność do szlacheckiej elity, a także odzwierciedlały hierarchię społeczną. Każdy szczegół, od zdobionych haftów, przez wzorzyste tkaniny, po ozdoby biżuteryjne, pokazuje, jak moda i sztuka przenikały się w tamtej epoce, budując nie tylko wizerunek osobisty, ale i narodowy.

Norblin, znany z realistycznego podejścia do twórczości, zwracał szczególną uwagę na detale, które pozwalają współczesnemu odbiorcy w pełni docenić kunszt polskiej mody szlacheckiej. Jego prace to niezwykłe studium stroju jako symbolu przynależności do warstwy społecznej i jako nośnika tradycji. Dzięki temu wystawa staje się nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale także wartościową lekcją historii, która przybliża odwiedzającym mentalność i obyczaje dawnej Polski.
REKLAMA


Strój w Polsce XIX w. nie tylko wyznaczał status społeczny, ale również był manifestacją polskości. W czasach zaborów, kiedy tożsamość narodowa była zagrożona, tradycyjny ubiór pełnił rolę przypomnienia o przeszłości, kulturze i niezłomnym duchu Polaków. Obrazy Norblina ukazują, że moda była nie tylko formą dekoracji, ale też sposobem wyrażania więzi z polską kulturą.

Poza dokumentowaniem mody, Norblin uwieczniał również znaczące wydarzenia polityczne epoki, takie jak Konfederacja Barska czy insurekcja kościuszkowska. Szkice artysty przedstawiają nie tylko bohaterów tamtych wydarzeń, ale także szerokie tło społeczne, pokazując, jak ubiór i obyczaje wpływały na wygląd codziennego życia w Polsce. Jego dzieła, pełne detali i realizmu, stały się inspiracją dla późniejszych pokoleń polskich artystów i ważnym dziedzictwem polskiej kultury wizualnej.

Wernisaż "Zbioru rozmaitych strojów polskich 1817 r." to okazja, by z bliska przyjrzeć się sztuce Norblina i wejść w świat, w którym moda była językiem wyrażania dumy, tożsamości i wartości społecznych. Dla odwiedzających Galerię Sztuki Jatki będzie to niezapomniane spotkanie z kulturą dawnej Polski - chwilą, w której historia i sztuka łączą się w jedną fascynującą opowieść.

Źródło zdjęcia: MDK Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Wystawa Małgorzaty Jabłońskiej "Człowiek - Projekt" zachwyci jeszcze przez tydzień (zdjęcia)

24 października 2024, MDK Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Galeria Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej gości wystawę Małgorzaty Jabłońskiej, która łączy delikatność materiałów z głęboką refleksją nad przemianą człowieka. Prace artystki przyciągają uwagę swoim nowatorskim podejściem do rzeźby i malarstwa. Wystawa będzie trwała do 30 października br.

Mandale w nowoczesnym wydaniu. Wernisaż prac Ewy Krawczyk w Galerii Sztuki Jatki (zdjęcia)

2 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

W Galerii Sztuki Jatki odbył się wernisaż Ewy Krawczyk, podczas którego artystka zaprezentowała swoje najnowsze prace inspirowane mandalami. Wydarzenie było doskonałą okazją do spotkania z artystką i poznania jej unikalnego podejścia do tradycyjnych symboli

Eugeniusz Ochnio prezentuje swoje prace na wystawie "Okiem Myśliwego" (zdjęcia)

16 maja 2024, Miasto Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Wystawa "Okiem myśliwego" jest wydarzeniem towarzyszącym II Festiwalowi Kultury Łowieckiej

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]