Wspólne szkolenie snajperów 5MBOT i Służby Więziennej. Innowacje i precyzja na poligonie (zdjęcia)

Dodano: 31 października 2024 06:16, Autor: Wojsko Polskie/5MBOT, red. Kacper Jaworowski

Zgrupowanie snajperów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączyło terytorialsów z całej Polski i funkcjonariuszy Służby Więziennej w unikalnym treningu, gdzie technologie takie jak termowizja, drony i aplikacje operacyjne posłużyły do zwiększenia precyzji działań i umiejętności współpracy. Ćwiczenia udowodniły, że współdziałanie między jednostkami i nowe technologie to kluczowe elementy nowoczesnego pola walki.
W dniach 19-27 października br. odbyło się zgrupowanie snajperów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w którym wzięły udział pary snajperskie z różnych zakątków Polski oraz sekcje strzelców wyborowych Służby Więziennej. Szkolenie, zorganizowane przez 54. batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład brygady zegrzyńskiej, miało na celu doskonalenie umiejętności bojowych i rozpoznawczych snajperów.

Na zgrupowanie, oprócz żołnierzy z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaproszono snajperów z innych jednostek Obrony Terytorialnej - 1. Podlaskiej, 2. Lubelskiej oraz 7. Pomorskiej. Po raz pierwszy w tego rodzaju szkoleniu uczestniczyli również funkcjonariusze Służby Więziennej z Olsztyna i Rzeszowa, co stanowiło okazję do wymiany doświadczeń między środowiskiem wojskowym a służbami mundurowymi.

Podczas zgrupowania, które miało na celu dostosowanie działań do realiów współczesnego pola walki, snajperzy szkolili się zarówno w zakresie ogniowym, jak i w szeroko pojętym rozpoznaniu. - Nasze zgrupowanie nie mogło się odbyć bez zajęć strzeleckich, dlatego też żołnierze realizowali je z wykorzystaniem broni etatowej od kalibru 5,56 mm do 12,7 mm. Zajęcia dzienno-nocne były podzielone na dwa bloki, w którym jednym tematem było prowadzenie ognia w terenie zurbanizowanym - w pomieszczeniach z karabinków MSBS Grot i pistoletów VIS 100 z wykorzystaniem noktowizji. W drugim bloku szkoleniowym snajperzy doskonalili strzelectwo z broni wyborowej, realizując zadania ogniowe na dystansach od 300 do 1200 m - powiedział dowódca zgrupowania z 5MBOT.
REKLAMA


Szkolenie 5MBOT zwróciło również uwagę na wykorzystanie zaawansowanych technologii. Snajperzy korzystali z bezzałogowych statków powietrznych, a także innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych takich jak system Starlink, zapewniający niezawodną łączność nawet w trudno dostępnych lokalizacjach. Zastosowanie aplikacji ATAK umożliwiło efektywne zarządzanie zasobami oraz koordynację działań.

Podczas ćwiczeń snajperzy doskonalili również sztukę maskowania przed środkami termowizyjnymi oraz wykorzystanie technologii termowizyjnej w obserwacji i prowadzeniu ognia. Umiejętność skutecznego ukrywania się przed czujnikami termicznymi stanowi kluczowy element dla snajperów operujących na polu walki, pozwalając na zachowanie przewagi taktycznej.

Podsumowaniem intensywnego szkolenia było zadanie bojowe trwające ponad 24 godziny, realizowane na terenie powiatu wołomińskiego, w malowniczych okolicach rzeki Bug. Żołnierze musieli prowadzić obserwację przy użyciu środków elektronicznych, termowizyjnych i optycznych, jednocześnie dostosowując się do zmiennych warunków terenowych i atmosferycznych. Ten etap szkolenia pozwolił uczestnikom na przetestowanie nowo nabytych umiejętności w symulowanych warunkach bojowych, a także na sprawdzenie, jak ich działania przekładają się na rzeczywiste wymagania współczesnego pola walki.

Wspólne zgrupowanie okazało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i budowania relacji między terytorialsami i funkcjonariuszami Służby Więziennej. Inicjatywy takie, jak te prowadzone przez 5MBOT, podkreślają znaczenie nie tylko doskonalenia technik bojowych, ale również rozwijania umiejętności współpracy. Wspólne szkolenie różnych jednostek wzbogaca zasób kompetencji obu stron, a także podnosi gotowość bojową uczestników, przygotowując ich do działania w najtrudniejszych sytuacjach.


Zobacz również

Terytorialsi szkolą się do walki w mieście. Kluczowe umiejętności na współczesnym polu walki (zdjęcia)

29 października 2024, Wojsko Polskie/5MBOT, red. Kacper Jaworowski

Od poruszania się w szyku, przez pokonywanie przeszkód, aż po współpracę z zespołem - żołnierze 5MBOT i 12WBOT doskonalili się w taktyce miejskiej podczas intensywnego kursu walki w terenie zurbanizowanym. Realizm ćwiczeń podkreślał nie tylko obecność OPFOR, ale i wykorzystanie amunicji barwiącej, co pozwoliło żołnierzom zdobyć cenne doświadczenia w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości.

Sukces kobiet z 5MBOT w pięcioboju wojskowym (zdjęcia)

6 września 2024, Wojsko Polskie/5MBOT, red. Kacper Jaworowski

Zawodniczki z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zdobyły brązowy medal w pięcioboju wojskowym, stając się czarnym koniem tegorocznych Mistrzostw Wojsk Obrony Terytorialnej. W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn z całej Polski.

Wakacje z WOT. 123 ochotników rozpoczęło szkolenie w 5MBOT (zdjęcia)

25 czerwca 2024, Wojsko Polskie/5MBOT, red. Kacper Jaworowski

Program "Wakacje z WOT" wystartował w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Swoje umiejętności szlifuje 123 ochotników z północnego Mazowsza.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]