Z Małkini Górnej bez problemu do Ceranowa, Kosowa Lackiego i Sokołowa Podlaskiego. Nowe linie autobusowe ułatwią codzienne dojazdy

Dodano: 13 stycznia 2025 06:19, Autor: PKS Bodzentyn, UMWM, Życie Sokołowa, red. Kacper Jaworowski

Mieszkańcy peryferyjnych powiatów województwa mazowieckiego mogą liczyć na lepszy dostęp do transportu publicznego. Dzięki uruchomieniu 10 nowych linii autobusowych, samorząd województwa ma szansę skutecznie rozwiązać problem wykluczenia komunikacyjnego, umożliwiając łatwiejsze dotarcie do stacji kolejowych i innych kluczowych punktów.
W obliczu wyzwań związanych z wykluczeniem komunikacyjnym, samorząd województwa mazowieckiego podejmuje działania mające na celu poprawę dostępności transportu publicznego w regionach słabiej zaludnionych i peryferyjnych. W ramach pilotażowego programu, uruchomiono 10 nowych linii autobusowych, które mają na celu ułatwienie mieszkańcom dotarcia do stacji kolejowych i innych istotnych punktów w regionie. Program obejmuje subregiony ciechanowski, radomski oraz siedlecko-ostrołęcki, a całość została wsparta budżetem w wysokości 4,5 mln zł.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym


Problem wykluczenia komunikacyjnego dotyczy szczególnie mieszkańców wsi, małych miejscowości oraz osób starszych, które często nie mają dostępu do transportu publicznego. Wielu z nich zmaga się z brakiem regularnych połączeń autobusowych, a niska częstotliwość kursów sprawia, że dotarcie do pracy, szkoły czy lekarza staje się trudne, a często niemożliwe. Samorząd Mazowsza wychodzi naprzeciw tym problemom, uruchamiając linie dowozowe do najbliższych linii kolejowych. Marszałek województwa Adam Struzik podkreśla, że celem inicjatywy jest poprawa dostępności transportowej w regionach o słabej sieci komunikacyjnej, co ma na celu likwidację białych plam komunikacyjnych.

- Likwidacja PKS-ów i brak systemowego rozwiązania pogłębia wykluczenie komunikacyjne w całej Polsce. Nie każdy ma samochód, w wielu miejscowościach nie ma transportu publicznego lub częstotliwość kursów jest bardzo mała. A to oznacza, że wiele osób nie może dotrzeć do pracy, lekarza, sklepu czy urzędu. Zależy nam, aby temu przeciwdziałać, dlatego linie autobusowe, które uruchomiliśmy są uzupełnieniem transportu kolejowego. W ten sposób poprawiamy sieć transportową na obszarach peryferyjnych i słabiej zaludnionych - mówi marszałek Struzik.
REKLAMA


Konkretne korzyści dla mieszkańców


W ramach programu, uruchomiono 10 nowych linii autobusowych, które w pierwszej kolejności łączą wybrane miejscowości z liniami kolejowymi. Dzięki temu mieszkańcy regionów mogą łatwiej przesiadać się z autobusów do pociągów, co znacznie poprawia ich mobilność. Jak przyznał w rozmowie z portalem Życie Sokołowa burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, kosowski samorząd od dawna oczekiwał takiego rozwiązania.

- Znacząco poprawią one dostępność komunikacyjną naszej gminy i całego powiatu. Jest to dla nas wszystkich ogromne osiągnięcie, które było możliwe dzięki współpracy z samorządem województwa mazowieckiego. Chciałbym serdecznie podziękować władzom Mazowsza za zaangażowanie w ten projekt. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszej gminy zyskają bezpośrednie połączenie z linią kolejową, ale także z Sokołowem Podlaskim i sąsiednimi gminami, co znacznie ułatwi im codzienne dojazdy do pracy, szkół czy innych miejscowości. Jestem przekonany, że nowe połączenie autobusowe przyczyni się do rozwoju naszej gminy i poprawy jakości życia jej mieszkańców. Zachęcam wszystkich do korzystania z tej nowej oferty transportowej - mówił Słomiak.

Linie autobusowe obsługiwane są przez firmę PKS Bodzentyn Sp. z o.o., która zrealizuje przewozy pojazdami Otokar Navigo, spełniającymi normy emisji spalin Euro 5. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację oraz w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Przykład dobrej współpracy


Projekt jest efektem współpracy samorządów lokalnych z województwem mazowieckim. W powiecie ostrowskim i sokołowskim uruchomiono dwie linie autobusowe:


Linia D I Sokołów Podlaski - Kostki - Dybów - Kosów Lacki - Treblinka - Małkinia Górna, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (poniedziałek - piątek).


Linia D II Ceranów - Kosów Lacki - Treblinka - Małkinia Górna, 6 par kursów dziennie 5 dni w tygodniu (poniedziałek - piątek).

Łączna długość tras wynosi odpowiednio 42 i 23,5 km, co pozwala na lepszą integrację komunikacyjną powiatów i ułatwia dostęp do najbliższych stacji kolejowych oraz innych miejscowości.

Szczegółowe rozkłady jazdy można znaleźć na dworcach oraz przystankach komunikacyjnych. Bilety na przejazdy są dostępne bezpośrednio u kierowcy, a wkrótce planowane jest wprowadzenie biletów miesięcznych, co ma dodatkowo ułatwić korzystanie z nowej oferty transportowej.

Inwestycje w edukację i transport


Warto dodać, że samorząd województwa mazowieckiej aktywnie wspiera również zakup autobusów szkolnych. W ramach programu "Autobusy dla mazowieckich szkół" zakupiono już 47 pojazdów, a w 2025 roku planowane jest pozyskanie kolejnych 30. Działania są częścią szerszej polityki transportowej mającej na celu poprawę jakości życia mieszkańców województwa mazowieckiego.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pexels/Vinícius Estevao

Zobacz również

Testy autobusu elektrycznego w Ostrowi Mazowieckiej. Czy Yutong E7S spełni oczekiwania? (zdjęcia)

30 października 2024, ZGK Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Od jutra do połowy listopada mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej będą mogli przetestować nowe rozwiązanie w miejskim transporcie. Zakład Gospodarki Komunalnej będzie testować elektryczny autobus prosto z Chin.

Przy przystanku kolejowym Szulborze Wielkie pojawią się parkingi

23 października 2024, PKP PLK, red. Kacper Jaworowski

PKP PLK ogłosiło przetarg na budowę parkingu w Szulborzu Wielkim, jednym z siedmiu nowych projektów na trasie Warszawa - Białystok. W ramach inwestycji powstaną nowe miejsca postojowe, ułatwiające mieszkańcom codzienne korzystanie z transportu kolejowego. Ponadto, nowe parkingi pojawią się przy stacji Małkinia.

To już oficjalne. Linia kolejowa między Ostrowią Mazowiecką a Małkinią Górną zostanie zrewitalizowana! (zdjęcia)

29 maja 2024, UMWM, red. Kacper Jaworowski

Umowa między PKP PLK a wykonawcą, dotycząca rewitalizacji linii kolejowej Ostrów Mazowiecka - Małkinia Górna została oficjalnie podpisana. Projekt, współfinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego kwotą prawie 45 mln zł, ma na celu modernizację i elektryfikację istniejącej linii kolejowej nr 34 oraz budowę nowej łącznicy w Małkini Górnej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]