Nowi terytorialsi w szeregach 5MBOT
Jednym z kluczowych priorytetów 5MBOT jest ciągły rozwój i rozbudowa potencjału ludzkiego. W 2024 roku do brygady dołączyło ponad 600 nowych terytorialsów, którzy przeszli intensywne szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze. W Ciechanowie odbyły się 8-dniowe i 16-dniowe kursy, dzięki którym żołnierze zostali przygotowani do służby w strukturach WOT. W ramach inwestycji w rozwój kadr, nie tylko liczba żołnierzy wzrosła, ale także liczba kaprali po ukończonym kursie podoficerskim oraz podporuczników po kursie oficerskim.
Podnoszenie zdolności bojowych
Brygada systematycznie podnosi swoje zdolności bojowe. W 2024 roku terytorialsi wzięli udział w wielu ćwiczeniach i kursach zarówno w kraju, jak i za granicą. Największym wydarzeniem była ich obecność w największym ćwiczeniu wojskowym NATO - "DRAGON-24", gdzie doskonalili współpracę z sojusznikami. Ponadto, uczestniczyli w ćwiczeniu Gwardii Narodowej Gruzji "Partner-24", w górskim zgrupowaniu strzelców i snajperów oraz w zawodach snajperskich "Finnsniper 24" organizowanych przez Siły Zbrojne Finlandii. Terytorialsi z Mazowsza zdobywali nowe umiejętności w zakresie nowoczesnego uzbrojenia, uczestnicząc w kursach takich jak Combat Medic czy obsługa granatnika M72 i systemu amunicji krążącej WARMATE.
Szkolenie z innymi służbami mundurowymi
Ważnym elementem szkolenia było także sprawdzanie procedur w sytuacjach kryzysowych. 5MBOT prowadziła wspólne ćwiczenia z policją, strażą pożarną - państwową i ochotniczą - oraz innymi służbami pozamilitarnymi, wymieniając doświadczenia i doskonaląc współdziałanie w ramach zarządzania kryzysowego.
Pomoc w sytuacjach kryzysowych
Terytorialsi z 5MBOT nie ograniczają się tylko do działań bojowych, ale angażują się także w pomoc cywilom w trudnych sytuacjach. Na początku roku, podczas powodzi na Śląsku, brygada uczestniczyła w operacji "Feniks", wspierając mieszkańców w odbudowie zniszczonych terenów i infrastruktury. Ponad 100 żołnierzy codziennie pracowało nad usuwaniem skutków żywiołu, porządkując ulice, domostwa i budynki użyteczności publicznej. Jednocześnie, w ramach operacji "Bezpieczne Podlasie", terytorialsi wspierali Straż Graniczną w patrolowaniu wschodniej granicy Polski, co miało na celu zapewnienie jej szczelności.
Współpraca z nowymi służbami
5MBOT zainwestowała także w rozwój nowych kompetencji w zakresie poszukiwań i ratownictwa. Dowódca brygady, płk dr Paweł Lech, zakontraktował psa poszukiwawczo-ratowniczego, który wkrótce dołączył do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K-9. Dodatkowo, powstał nowy pododdział - kompania wsparcia, który wzmocnił zdolności operacyjne jednostki. Brygada wzbogaciła się także o nowoczesne wyposażenie, takie jak kamizelki kuloodporne typu "plate carrier" oraz drugi Zestaw Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye 3.6, wykorzystywany m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Sportowe sukcesy terytorialsów
Rok 2024 był również czasem sportowej rywalizacji i sukcesów. Żołnierze 5MBOT brali udział w Mistrzostwach WOT w pływaniu, gdzie zdobyli dwa srebrne medale, a drużyna kobiet zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach WOT w pięcioboju wojskowym. Ponadto, sześciu żołnierzom udało się ukończyć prestiżowy cykl zawodów biegowych Wielki Szlem Komandosa.
Podsumowanie
Rok 2024 był dla 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej czasem intensywnej pracy, rozwoju i współpracy. Brygada wciąż inwestuje w rozwój swoich żołnierzy, podnosi zdolności bojowe, a także angażuje się w pomoc cywilom w sytuacjach kryzysowych. Dzięki takiemu podejściu, 5MBOT staje się silnym i niezawodnym ogniwem w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej, gotowym do reagowania na wszelkie wyzwania.
Podsumowanie roku 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (12.01.2025)
Ilość zdjęć w albumie: 18
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.