Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie różnorodny, oferując zarówno wydarzenia edukacyjne, jak i artystyczne. Od multimedialnych projekcji na murach muzeum po koncerty i wystawy - celem każdej z zaplanowanych atrakcji jest upamiętnienie niezłomnych bohaterów, którzy walczyli z komunistycznym systemem po zakończeniu II wojny światowej.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie koncert Krystyny Prońko, który odbędzie się 1 marca 2025. Artystka wystąpi z zespołem, a dzień wcześniej będzie można obejrzeć film pt. "Z krwi i kości", który przedstawia losy płk. Łukasza "Pługa" Cieplińskiego, jednego z bohaterów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Muzeum przygotowało także konferencję naukową "A w Polsce wciąż wojna...", która będzie miała miejsce 28 lutego br., a w której poruszone zostaną zagadnienia związane z podziemiem niepodległościowym w 1945 roku.
Podczas obchodów zostaną otwarte dwie nowe wystawy czasowe. Jedna z nich poświęcona będzie 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, natomiast druga upamiętni płk. Łukasza Cieplińskiego. W szczególny sposób zaprezentowane zostaną pamiątki po nim, które zostaną przekazane do zbiorów muzeum w trakcie uroczystości 1 marca 2025.
Dla pasjonatów historii przewidziano spotkania autorskie z prof. Rafałem Wnukiem i dr. Sławomirem Poleszakiem, którzy zaprezentują swoją książkę "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu".
Główne uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędą się 1 marca. O godz. 11.00 w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego zostanie odprawiona msza w intencji Żołnierzy Wyklętych i Obrońców Ojczyzny, której przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Następnie o godz. 12:00 rozpoczną się uroczystości na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie złożone zostaną hołdy bohaterom podziemia antykomunistycznego.
Oprócz głównych wydarzeń, uczestnicy obchodów będą mogli wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach. Przewidziano m.in. projekcje multimedialne na murach muzeum, premiera trasy Geocaching Adventure Lab (1 marca 2025, godz. 10:00), IV Zawody Strzeleckie O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2025, godz. 11:00-17:00) oraz inscenizacje przesłuchania partyzantów w wykonaniu Kurpiowskiej Grupy Historycznej "Ostoya" (1 marca 2025, godz. 16:30, 17:30, 18:30). Miłośnicy sportu będą mogli wziąć udział w XIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który odbędzie się 2 marca 2025 o godz. 12:00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest bezpłatny. Koncerty i filmy będą dostępne po okazaniu biletów, które można odebrać w kasie muzeum.
Harmonogram wydarzenia
28 lutego 2025, piątek
10:30 Otwarcie wystawy "Wiernie iść będziemy. 5. Wileńska Brygada AK. Białostocczyzna 1945 r."
11:00-14:10 Konferencja naukowa "A w Polsce wciąż wojna..."
18:00 Pokaz autorski filmu "Z krwi i kości", reż. S. Górski
1 marca 2025, sobota
11:00 Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego
12:00 Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
13:30 Spotkanie autorskie z prof. Rafałem Wnukiem i dr. Sławomirem Poleszakiem
16:00 Uroczystość przekazania pamiątek po płk. Łukaszu Cieplińskim
20:00 Recital Krystyny Prońko z zespołem
2 marca 2025, niedziela
12:00 XIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"
18:00 Koncert "Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki"
Organizator wydarzenia zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Organizatorem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Partnerami obchodów są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Urząd Miasta Ostrołęki.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.