Trzy dni z historią. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Dodano: 17 lutego 2025 08:54, Autor: Muzeum Żołnierzy Wyklętych, red. Kacper Jaworowski

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 28 lutego do 2 marca odbędą się wydarzenia, które pozwolą głębiej poznać historię bohaterów walczących z reżimem komunistycznym, w tym wystawy, filmy, koncerty i bieg pamięci.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które w tym roku będą obejmowały trzy dni wydarzeń upamiętniających bohaterów antykomunistycznego podziemia. Obchody rozpoczną się 28 lutego, a zakończą 2 marca br.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie różnorodny, oferując zarówno wydarzenia edukacyjne, jak i artystyczne. Od multimedialnych projekcji na murach muzeum po koncerty i wystawy - celem każdej z zaplanowanych atrakcji jest upamiętnienie niezłomnych bohaterów, którzy walczyli z komunistycznym systemem po zakończeniu II wojny światowej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie koncert Krystyny Prońko, który odbędzie się 1 marca 2025. Artystka wystąpi z zespołem, a dzień wcześniej będzie można obejrzeć film pt. "Z krwi i kości", który przedstawia losy płk. Łukasza "Pługa" Cieplińskiego, jednego z bohaterów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Muzeum przygotowało także konferencję naukową "A w Polsce wciąż wojna...", która będzie miała miejsce 28 lutego br., a w której poruszone zostaną zagadnienia związane z podziemiem niepodległościowym w 1945 roku.

Podczas obchodów zostaną otwarte dwie nowe wystawy czasowe. Jedna z nich poświęcona będzie 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, natomiast druga upamiętni płk. Łukasza Cieplińskiego. W szczególny sposób zaprezentowane zostaną pamiątki po nim, które zostaną przekazane do zbiorów muzeum w trakcie uroczystości 1 marca 2025.

Dla pasjonatów historii przewidziano spotkania autorskie z prof. Rafałem Wnukiem i dr. Sławomirem Poleszakiem, którzy zaprezentują swoją książkę "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu".
REKLAMA


Główne uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędą się 1 marca. O godz. 11.00 w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego zostanie odprawiona msza w intencji Żołnierzy Wyklętych i Obrońców Ojczyzny, której przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Następnie o godz. 12:00 rozpoczną się uroczystości na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie złożone zostaną hołdy bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Oprócz głównych wydarzeń, uczestnicy obchodów będą mogli wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach. Przewidziano m.in. projekcje multimedialne na murach muzeum, premiera trasy Geocaching Adventure Lab (1 marca 2025, godz. 10:00), IV Zawody Strzeleckie O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2025, godz. 11:00-17:00) oraz inscenizacje przesłuchania partyzantów w wykonaniu Kurpiowskiej Grupy Historycznej "Ostoya" (1 marca 2025, godz. 16:30, 17:30, 18:30). Miłośnicy sportu będą mogli wziąć udział w XIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który odbędzie się 2 marca 2025 o godz. 12:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest bezpłatny. Koncerty i filmy będą dostępne po okazaniu biletów, które można odebrać w kasie muzeum.

Harmonogram wydarzenia
28 lutego 2025, piątek
10:30 Otwarcie wystawy "Wiernie iść będziemy. 5. Wileńska Brygada AK. Białostocczyzna 1945 r."
11:00-14:10 Konferencja naukowa "A w Polsce wciąż wojna..."
18:00 Pokaz autorski filmu "Z krwi i kości", reż. S. Górski

1 marca 2025, sobota
11:00 Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego
12:00 Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
13:30 Spotkanie autorskie z prof. Rafałem Wnukiem i dr. Sławomirem Poleszakiem
16:00 Uroczystość przekazania pamiątek po płk. Łukaszu Cieplińskim
20:00 Recital Krystyny Prońko z zespołem

2 marca 2025, niedziela
12:00 XIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"
18:00 Koncert "Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki"

Organizator wydarzenia zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Organizatorem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Partnerami obchodów są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Urząd Miasta Ostrołęki.

Źródło zdjęcia: Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Zobacz również

Nieoczywista historia Małkini Górnej. Zaproszenie na spotkanie z Krzysztofem Ościłowskim

17 lutego 2025, GBP Małkinia Górna, red. Kacper Jaworowski

Wielu mieszkańców Małkini Górnej zna historię swojej miejscowości, ale czy wszyscy wiedzą o jej nieoczywistych wydarzeniach i zapomnianych postaciach? Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Ościłowskim, który odkryje mniej znane karty lokalnej historii.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

14 lutego 2025, Starostwo Powiatowe, red. Elżbieta Krajewska

Nowe święto państwowe, dzisiaj odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski.

Wielkie deportacje i drogi wyjścia z sowieckiego piekła. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Dom Rodziny Pileckich

13 lutego 2025, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Elżbieta Krajewska

Wystawa "Wielkie deportacje i drogi wyjścia z sowieckiego piekła" to okazja, by poznać losy deportowanych Polaków w czasie II wojny światowej. Muzeum Dom Rodziny Pileckich, we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru, przygotowało ekspozycję, która w przystępny sposób przedstawia cztery masowe deportacje i wyjście z sowieckiego piekła. Wystawa będzie dostępna do 4 marca 2025, dając zwiedzającym szansę na lepsze zrozumienie tragicznej karty w historii Polski.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]