W Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni 5 grudnia 2011 r. z udziałem wójta gminy Pana Marka Kubaszewskiego i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie pp. Barbary Kozłowskiej, Andrzeja Korosia, Bogumiły Krasuskiej, Bogumiły Nadany, Mieczysławy Porucznik i Ewy Szymanik odbyło się uroczyste zakończenie projektu "Mój pierwszy robot", do którego przystąpili uczniowie z pięciu szkół podstawowych (SP 1 i SP 2 w Małkini Górnej, SP Kiełczew, SP Orło, SP Prostyń) i z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Małkini Górnej.
"Mój pierwszy robot" to największy projekt edukacyjny w gminie Małkinia Górna zrealizowany ze środków Unii Europejskiej, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego kwotą 321.650 zł (udziałem własnym gminy był koszt dowozu dzieci na zajęcia oraz udostępnienie sal komputerowych - wartość 9.947,94 zł). Projekt został zrealizowany w współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Edukacja i Nauka, a jego celem było praktyczne wykorzystanie teoretycznych podstaw robotyki. Od 19 lutego 2011 r. w każdej szkole odbyły się 4 weekendowe zajęcia z robotyki w wymiarze 12 godzin. W ciągu 48 godzin zajęć uczniowie poznawali podstawy konstruowania robotów i ich programowania i od razu budowali swoje pierwsze roboty - razem w wszystkich szkołach powstało bardzo wiele różnych robotów, m.in. robo-tancerz, robo-pies, robo-skorpion. Roboty wykonywały proste czynności - śledzenie linii za pomocą czujnika światła, przenoszenie kubeczków specjalnie skonstruowaną łapą.
Ulubieńcem wszystkich został robo-pies, który po odpowiednim zaprogramowaniu jeździł za dziećmi jak prawdziwy zwierzak. Uczestnicy zajęć zbudowali skrzynie biegów (prawie jak w prawdziwym samochodzie), karabin do strącania wież z kubeczków i pilota do sterowania robotem. Na trzecich warsztatach odbyły się walki robotów SUMO. Zajęcia były prowadzone w szkolnych pracowniach informatycznych, do których wyposażenia przyczyniły się środki finansowe z Unii Europejskiej pozyskane w latach 2004-2006.
Nauczyciele opiekujący się uczniami biorącymi udział w projekcie - pp. Piotr Krawczyk, Dorota Rzempołuch, Barbara Siwek, Dorota Sławińska, Barbara Wojciechowska, Iwona Wojciechowska - zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia warsztatów z robotyki. W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny i dwa wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik.
Te podstawowe informacje o projekcie przypomniały panie Iga Glapińska (SEiN) i Danuta Włodarczyk(ZOSziPO).
Uczestnicy projektu krótko i z wyraźnym wzruszeniem opowiedzieli o swojej przygodzie z robotyką. Wszyscy otrzymali dyplomy, nagrody i wiele ciepłych słów zachęcających do rozwijania nabytych umiejętności. Nagrody oraz zestawy pomocy dydaktycznych do zajęć z robotyki wręczyli pani Iga Glapińska - koordynator projektu, pan Sławomir Brynkiewicz - asystent koordynatora i pani Danuta Włodarczyk - gminny koordynator projektu .
Na zakończenie odbył się krótki pokaz chemiczny. Proste, ale efektowne doświadczenia zostały przez młodzież przyjęte entuzjastycznie. To chyba dobry moment by pomyśleć o realizacji kolejnego projektu, tym razem dotyczącego chemii doświadczalnej...
Zdjęcia Hanna Chromińska
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.