Konstytucja 3go maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej. Posłowie widzieli, że kraj, który jeszcze 150 lat wcześniej był potęgą europejską, stał się słaby i skorumpowany.
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie i wywołała wielki entuzjazm wśród mieszkańców stolicy.
Składała się ze wstępu i 11 artykułów oraz ustaw dodatkowych.
Podstawowym jej celem miało być zachowanie całości i suwerenności państwa. Gwarantowała liczne przywileje szlachcie, duchowieństwu i mieszczanom. Ustalała ona zasadnicze podstawy ustroju Rzeczpospolitej jako monarchii konstytucyjnej. W ten sposób tron polski stał się dziedziczny, co nie wątpliwie wzmocniło powagę władzy monarszej. Konstytucja opierała się na trójpodziale władzy, zaczerpniętej z koncepcji Monteskiusza.
Władzę ustawodawczą powierzono Sejmowi, który składał się z izby poselskiej i senatorskiej. Wzmocniona została pozycja króla w obszarze władzy wykonawczej. Zreformowano sądownictwo.
Jednym z najważniejszych postanowień było zniesienie zgubnego "liberum veto".
Konstytucja 3ego maja jest symbolem wielkiego patriotyzmu oraz próby ratowania ojczyzny. Uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co najlepsze w Naszej historii i kulturze.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.