Zasad wzajemnej zgodności w zakresie dobrostanu zwierząt
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt uchwalona przez Sejm reguluje kwestie prawne związane z ochroną zwierząt oraz dobrostanem zwierząt. Określa ona personel, odpowiedni dozór i opiekę nad chorymi zwierzętami, rodzaju budynków i pomieszczeń oraz mikroklimatu i oświetlenia, w których przebywają zwierzęta, pasze, wody i inne substancję oraz sprzęt i urządzenia do jej podawania, a na koniec swobody ruchu zwierząt.
Odbiór i utylizacja sztuk padłych zwierząt gospodarskich
W tym punkcie posiedzenia specjalista ds. pozyskiwania surowców pochodzenia zwierzęcego dla Zakładu Rolniczo-Przemysłowego "Farmutil HS" S.A. przedstawił ofertę zakładu. ZRP "FARMUTIL HS" S.A. zajmuje się zbiórką, transportem i unieszkodliwianiem ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Zapewniano rolników, że duża baza logistyczna i szeroka gama specjalistycznych pojazdów transportowych zapewnia łatwy i szybki odbiór surowca z każdego miejsca. Zakład gwarantujemy szybki odbiór w ciągu 24 godzin w okresie letnim i do 48 godzin w okresie zimowym. Dodano, że w oparciu o wieloletnie umowy, "Farmutil HS" S.A. współpracuje z licznymi zakładami branży mięsnej i hodowlanej. Firma współdziała również z prywatnymi dostawcami i punktami zbiorczymi obcymi, prowadzącymi własną działalność gospodarczą, polegającą na zbiórce i transporcie ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego do Śmiłowskich Zakładów Utylizacyjnych.
Wyjaśniono również, kwestie związaną z dofinansowaniem przez ARiMR. I tak Agencja finansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwiania bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE). Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% kosztów poniesionych przez producenta rolnego. W przypadku producentów rolnych będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT. Przedstawiciele poszczególnych instytucji po omówieniu właściwego dla siebie tematu odpowiadali na szczegółowe pytania członków rady powiatowej.
Informacje z bieżącej działalności Zarządu MIR
Informację z bieżącej pracy Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej przedstawił uczestniczący w posiedzeniach członek zarządu MIR Tomasz Koczara. Rada Powiatowa MIR z Ostrowi Mazowieckiej w punkcie "Rozdysponowanie środków przeznaczonych na działalność Rady Powiatowej w 2013 r." podjęły decyzję o zorganizowaniu szkolenia na temat: "Działalności agroturystycznej i likwidacji szkód łowieckich" dla członków RP MIR z Ostrowi Mazowieckiej oraz ufundowaniu nagród i przeprowadzenie konkursu na temat: "Wiedzy o izbach rolniczych", podczas Dni Kukurydzy w Andrzejewie, w którym uczestniczyć będzie Mazowiecka Izba Rolnicza.
źródło zdj. MIR
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.