,,Lekcja Chemii" to unikalny w skali kraju projekt edukacyjny, zrealizowany przez PKN ORLEN. Celem przedsięwzięcia jest przełamanie wśród młodzieży stereotypów dotyczących nauki chemii i popularyzacja tej dziedziny poprzez wykorzystanie nowych mediów oraz innowacyjnych technologii. Zajęcia realizowane w oparciu o prezentację multimedialną oraz doświadczenia wykonywane w specjalnie przygotowanym mobilnym laboratorium przybliżają uczniom II i III klas gimnazjum zagadnienia związane z pochodzeniem, przerobem i wykorzystaniem ropy naftowej.
"Jako największa polska firma i jeden z największych w Europie koncernów paliwowych czujemy się zobowiązani do dzielenia się wiedzą. Młodzież zbyt często postrzega chemię jako naukę bardzo trudną, dlatego staramy się przekazywać wiedzę w sposób atrakcyjny i opowiadać o chemii językiem młodego pokolenia" - wyjaśnia Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji PKN ORLEN.
Multimedialna prezentacja, którą obejrzało ponad 170 gimnazjalistów z powiatu ostrowskiego miała charakter zdecydowanie interdyscyplinarny. Animowany przewodnik po świecie nauki - Petro z Eu-ropy - opowiedział o ropie naftowej w kontekście chemicznym, fizycznym, geograficznym, geologicznym, historycznym, ekonomicznym i technologicznym. Jego wypowiedzi uzupełniał i komentował na żywo mgr inż. Lucjan Staszewski. Okazało się, że pojęcia "galon", "baryłka ropy naftowej (bbl)", "łańcuchy węglowe", "izomery", "kraking", "reforming", "liczba oktanowa" można objaśnić w zupełnie przystępny sposób. Część doświadczalna obejmowała organoleptyczne badanie ropy naftowej i pokaz destylacji frakcyjnej mieszaniny alkoholi. Pod czujnym okiem mgr. inż. Aleksandra Reya uczniowie poznali zapach ropy naftowej i jej niektóre właściwości fizyczne oraz sprawdzali temperaturę wrzenia poszczególnych składników mieszaniny. Tegoroczna wersja pokazu multimedialnego została wzbogacona o informacje na temat złóż niekonwencjonalnych surowców energetycznych, w szczególności gazu łupkowego. Czy Polska będzie światową potęgą w wydobyciu tego gazu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wszyscy uczestnicy ,,Lekcji Chemii" poszerzyli i uporządkowali wiedzę na temat tego zagadnienia.
Najaktywniejsi i najbardziej zainteresowani chemią uczniowie otrzymali drobne upominki. ,,Panie od chemii" - Bogumiła Krasuska, Beata Śpiewakowska i Iwona Majewska - wysoko oceniły wartość merytoryczną i poziom prezentacji. Zgodnie przyznały, że godzina chemii tygodniowo wystarcza zaledwie na przekazanie podstawowych wiadomości teoretycznych, a dla zdecydowanej większości uczniów prezentacja zestawu do destylacji była pierwszym osobistym kontaktem ze sprzętem laboratoryjnym i praktycznym wymiarem tej fascynującej dziedziny. Gimnazja z powiatu ostrowskiego czekają na kolejną edycję pokazów pod hasłem "Poczuj chemię"!
Fotorelację z pokazów chemicznych obejrzysz w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.