,,Czarne złoto" czyli tajemnice ropy naftowej (zdjęcia)

Dodano: 29 października 2013 08:57, Autor: Hanna Chromińska

Chemia - dla jednych uczniów zmora i szkolny koszmar, dla innych temat wręcz fascynujący. Skąd taka rozbieżność w ocenie atrakcyjności tego przedmiotu? Wtajemniczeni twierdzą, że może mieć ona ścisły związek z liczbą zaplanowanych i wykonanych(niekoniecznie w szkole) wybuchowych doświadczeń...
W programie pokazów, które odbyły się 28.10.2013 r w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Małkini, Publicznym Gimnazjum w Zarębach Kościelnych i Gminnym Gimnazjum w Andrzejewie nie przewidziano fajerwerków i eksplozji, ale nikt nie narzekał na nudę.
REKLAMA


,,Lekcja Chemii" to unikalny w skali kraju projekt edukacyjny, zrealizowany przez PKN ORLEN. Celem przedsięwzięcia jest przełamanie wśród młodzieży stereotypów dotyczących nauki chemii i popularyzacja tej dziedziny poprzez wykorzystanie nowych mediów oraz innowacyjnych technologii. Zajęcia realizowane w oparciu o prezentację multimedialną oraz doświadczenia wykonywane w specjalnie przygotowanym mobilnym laboratorium przybliżają uczniom II i III klas gimnazjum zagadnienia związane z pochodzeniem, przerobem i wykorzystaniem ropy naftowej.

"Jako największa polska firma i jeden z największych w Europie koncernów paliwowych czujemy się zobowiązani do dzielenia się wiedzą. Młodzież zbyt często postrzega chemię jako naukę bardzo trudną, dlatego staramy się przekazywać wiedzę w sposób atrakcyjny i opowiadać o chemii językiem młodego pokolenia" - wyjaśnia Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji PKN ORLEN.

Multimedialna prezentacja, którą obejrzało ponad 170 gimnazjalistów z powiatu ostrowskiego miała charakter zdecydowanie interdyscyplinarny. Animowany przewodnik po świecie nauki - Petro z Eu-ropy - opowiedział o ropie naftowej w kontekście chemicznym, fizycznym, geograficznym, geologicznym, historycznym, ekonomicznym i technologicznym. Jego wypowiedzi uzupełniał i komentował na żywo mgr inż. Lucjan Staszewski. Okazało się, że pojęcia "galon", "baryłka ropy naftowej (bbl)", "łańcuchy węglowe", "izomery", "kraking", "reforming", "liczba oktanowa" można objaśnić w zupełnie przystępny sposób. Część doświadczalna obejmowała organoleptyczne badanie ropy naftowej i pokaz destylacji frakcyjnej mieszaniny alkoholi. Pod czujnym okiem mgr. inż. Aleksandra Reya uczniowie poznali zapach ropy naftowej i jej niektóre właściwości fizyczne oraz sprawdzali temperaturę wrzenia poszczególnych składników mieszaniny. Tegoroczna wersja pokazu multimedialnego została wzbogacona o informacje na temat złóż niekonwencjonalnych surowców energetycznych, w szczególności gazu łupkowego. Czy Polska będzie światową potęgą w wydobyciu tego gazu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wszyscy uczestnicy ,,Lekcji Chemii" poszerzyli i uporządkowali wiedzę na temat tego zagadnienia.

Najaktywniejsi i najbardziej zainteresowani chemią uczniowie otrzymali drobne upominki. ,,Panie od chemii" - Bogumiła Krasuska, Beata Śpiewakowska i Iwona Majewska - wysoko oceniły wartość merytoryczną i poziom prezentacji. Zgodnie przyznały, że godzina chemii tygodniowo wystarcza zaledwie na przekazanie podstawowych wiadomości teoretycznych, a dla zdecydowanej większości uczniów prezentacja zestawu do destylacji była pierwszym osobistym kontaktem ze sprzętem laboratoryjnym i praktycznym wymiarem tej fascynującej dziedziny. Gimnazja z powiatu ostrowskiego czekają na kolejną edycję pokazów pod hasłem "Poczuj chemię"!


Fotorelację z pokazów chemicznych obejrzysz w naszej galerii.



Zobacz również

"Zaczarowana przygoda" w Ostrowskim kinie (zdjęcia)

29 października 2013, Sylwia Ratyńska

Miejski Dom Kultury po raz kolejny zorganizował koncert edukacyjny. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać harfy celtyckiej oraz fletu poprzecznego.

Uczyli się niemieckiego poprzez zabawę (zdjęcia)

29 października 2013, Sylwia Ratyńska

Z okazji Dnia Kultury Niemieckiej w ZS nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowano apel, podczas którego młodzież uczyła się języka niemieckiego poprzez nowatorską zabawę.

Dzień odkrywania talentów

26 października 2013, Hanna Chromińska

"Dzień odkrywania talentów" to część projektu realizowanego do grudnia 2013 roku w gminach Kozienice i Małkinia Górna.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]