Nauka i technika na wesoło i na poważnie (zdjęcia)

Dodano: 19 listopada 2013 09:02, Autor: Hanna Chromińska

Zdobywanie wiedzy zaczyna się od obserwacji świata i zabaw wykorzystujących podstawowe prawa matematyki, fizyki, chemii... Kto ma wielką wiedzę, może dokonać wielkich rzeczy - na przykład zbudować drugą linę warszawskiego metra.
Droga od zabawy do realizacji wielkich inwestycji jest długa i skomplikowana, ale uczniowie ze szkół w gminie Małkinia Górna już stawiają na niej pierwsze kroki.

Realizowane obecnie w gminie Małkinia Górna projekty MÓJ PIERWSZY ROBOT (dla uczniów klas IV-VI, druga edycja, 112 uczestników, wartość projektu 431.153,80 zł) i DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ (dla gimnazjalistów, 112 uczestników, wartość projektu 370.038,78 zł) są dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na działania projektowe składają się zajęcia eksperymentalne, wycieczki edukacyjne i udział w Pikniku Naukowym (dla gimnazjalistów dodatkowo poradnictwo zawodowe), dlatego oba projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

W pierwszej wycieczce edukacyjnej, która odbyła się 17.11.13 wzięło udział 48 uczniów: ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Małkini Górnej, ze Szkoły Podstawowej w Prostyni, ze Szkoły Podstawowej w Orle oraz (ze względów organizacyjnych) 16-osobowa grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Małkini Górnej. Realizację programu koordynowała pani Anna Adamska z Polskiego Centrum Edukacji, opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Bernadeta Wiatr, Iwona Gołębiewska, Dorota Rzempołuch, Iwona Wileńska, Iwona Maliszewska, Ewa Roguska, Teodozja Ogonowska.
REKLAMA


Pierwszym punktem programu były zajęcia w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie, którzy odwiedzili CNK po raz pierwszy byli oszołomieni rozmiarami obiektu i swobodnym dostępem do wszelkich atrakcji. Coraz śmielej eksperymentowali z elektrycznością, dźwiękiem i światłem, poznawali moc trzęsienia ziemi, latali na magicznym dywanie, ścigali się z gepardem... Pozostali uczestnicy wycieczki wędrowali między ulubionymi stanowiskami i uzupełniali wiedzę nabytą w czasie poprzednich wizyt w CNK. I tylko żal, że RoboThespiany - aktorzy Teatru Robotycznego - w szóstej minucie spektaklu o krainie płaszczaków niespodziewanie i nieodwołanie się zawiesiły...

Centrum Nauki Kopernik pokazuje, jak nauka może bawić i cieszyć. W Puncie Informacyjnym budowy warszawskiego metra uczniowie poznali praktyczne zastosowanie nauki i potęgę techniki.

Powstający właśnie centralny odcinek II linii metra to największa inwestycja samorządowa w dziedzinie transportu w Polsce (koszt budowy 4,1 mld zł, w tym dofinansowanie z UE 2,77 mld zł). Odcinek łączący Wolę z Pragą Północ będzie miał długość 6,1 km. Powstaje na nim 7 stacji i 6 wentylatorni szlakowych. Różnica poziomów między stacjami Rondo ONZ i Powiśle wynosi 40 m, a ponad 600 m szlaku nowej linii metra przebiega 8 m pod dnem Wisły. Drążące tunele metra tarcze TBM mają średnicę ponad 6 m, całkowitą długość 97 m i pracują z szybkością 10-12 m na dobę.

Przybliżenie tak dużej ilości informacji uczniom szkół podstawowych i gimnazjów nie było rzeczą prostą, ale opowiadająca o problemach geologicznych, technicznych i społecznych związanych z budową metra pani Magdalena Lubieniecka znakomicie sobie z tym poradziła. Dane liczbowe uzupełniała sugestywnymi przykładami, porównaniami, wizualizacją, grafiką i anegdotami. Każdy, kto uważał, że budowa metra polega głównie na drążeniu tuneli, przekonał się, że tunel to tylko część problemu i w szybkim tempie uzupełnił wiedzę na temat kompleksowych specjalistycznych robót podziemnych (z przepisami BHP włącznie).

Pani Danuta Włodarczyk - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych i inicjatorka obu projektów, która wzięła udział w wycieczce jako przedstawiciel gminy - wyraziła duże zadowolenie z programu wycieczki i merytorycznej wartości przeprowadzonych zajęć.

Za tydzień następna grupa uczniów biorących udział w projektach MÓJ PIERWSZY ROBOT i DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ wyrusza do Warszawy po kolejną porcję wiedzy.

Fotorelację z wycieczki możesz obejrzeć w naszej galerii.








Zobacz również

Wyjazd szkoleniowy nauczycieli do Anglii (zdjęcia)

17 listopada 2013, Starostwo Powiatowe, red. Agnieszka Pleńska

Już po raz kolejny nauczyciele szkól ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego uczestniczyli w szkoleniu w ramach programu Leonardo da Vinci.

,,Czarne złoto" czyli tajemnice ropy naftowej (zdjęcia)

29 października 2013, Hanna Chromińska

Chemia - dla jednych uczniów zmora i szkolny koszmar, dla innych temat wręcz fascynujący. Skąd taka rozbieżność w ocenie atrakcyjności tego przedmiotu? Wtajemniczeni twierdzą, że może mieć ona ścisły związek z liczbą zaplanowanych i wykonanych(niekoniecznie w szkole) wybuchowych doświadczeń...

Poczuj chemię

10 października 2013, Hanna Chromińska

Jak pachną naprawdę wielkie pieniądze? Wtajemniczeni twierdzą, że mają zapach ropy naftowej - płynnego minerału, który wciąż jest niezbędny dla naszej cywilizacji.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]