Realizowane obecnie w gminie Małkinia Górna projekty MÓJ PIERWSZY ROBOT (dla uczniów klas IV-VI, druga edycja, 112 uczestników, wartość projektu 431.153,80 zł) i DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ (dla gimnazjalistów, 112 uczestników, wartość projektu 370.038,78 zł) są dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na działania projektowe składają się zajęcia eksperymentalne, wycieczki edukacyjne i udział w Pikniku Naukowym (dla gimnazjalistów dodatkowo poradnictwo zawodowe), dlatego oba projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
W pierwszej wycieczce edukacyjnej, która odbyła się 17.11.13 wzięło udział 48 uczniów: ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Małkini Górnej, ze Szkoły Podstawowej w Prostyni, ze Szkoły Podstawowej w Orle oraz (ze względów organizacyjnych) 16-osobowa grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Małkini Górnej. Realizację programu koordynowała pani Anna Adamska z Polskiego Centrum Edukacji, opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Bernadeta Wiatr, Iwona Gołębiewska, Dorota Rzempołuch, Iwona Wileńska, Iwona Maliszewska, Ewa Roguska, Teodozja Ogonowska.
Pierwszym punktem programu były zajęcia w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie, którzy odwiedzili CNK po raz pierwszy byli oszołomieni rozmiarami obiektu i swobodnym dostępem do wszelkich atrakcji. Coraz śmielej eksperymentowali z elektrycznością, dźwiękiem i światłem, poznawali moc trzęsienia ziemi, latali na magicznym dywanie, ścigali się z gepardem... Pozostali uczestnicy wycieczki wędrowali między ulubionymi stanowiskami i uzupełniali wiedzę nabytą w czasie poprzednich wizyt w CNK. I tylko żal, że RoboThespiany - aktorzy Teatru Robotycznego - w szóstej minucie spektaklu o krainie płaszczaków niespodziewanie i nieodwołanie się zawiesiły...
Centrum Nauki Kopernik pokazuje, jak nauka może bawić i cieszyć. W Puncie Informacyjnym budowy warszawskiego metra uczniowie poznali praktyczne zastosowanie nauki i potęgę techniki.
Powstający właśnie centralny odcinek II linii metra to największa inwestycja samorządowa w dziedzinie transportu w Polsce (koszt budowy 4,1 mld zł, w tym dofinansowanie z UE 2,77 mld zł). Odcinek łączący Wolę z Pragą Północ będzie miał długość 6,1 km. Powstaje na nim 7 stacji i 6 wentylatorni szlakowych. Różnica poziomów między stacjami Rondo ONZ i Powiśle wynosi 40 m, a ponad 600 m szlaku nowej linii metra przebiega 8 m pod dnem Wisły. Drążące tunele metra tarcze TBM mają średnicę ponad 6 m, całkowitą długość 97 m i pracują z szybkością 10-12 m na dobę.
Przybliżenie tak dużej ilości informacji uczniom szkół podstawowych i gimnazjów nie było rzeczą prostą, ale opowiadająca o problemach geologicznych, technicznych i społecznych związanych z budową metra pani Magdalena Lubieniecka znakomicie sobie z tym poradziła. Dane liczbowe uzupełniała sugestywnymi przykładami, porównaniami, wizualizacją, grafiką i anegdotami. Każdy, kto uważał, że budowa metra polega głównie na drążeniu tuneli, przekonał się, że tunel to tylko część problemu i w szybkim tempie uzupełnił wiedzę na temat kompleksowych specjalistycznych robót podziemnych (z przepisami BHP włącznie).
Pani Danuta Włodarczyk - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych i inicjatorka obu projektów, która wzięła udział w wycieczce jako przedstawiciel gminy - wyraziła duże zadowolenie z programu wycieczki i merytorycznej wartości przeprowadzonych zajęć.
Za tydzień następna grupa uczniów biorących udział w projektach MÓJ PIERWSZY ROBOT i DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ wyrusza do Warszawy po kolejną porcję wiedzy.
Fotorelację z wycieczki możesz obejrzeć w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.