Gimnazjaliści z Gminy Małkinia Górna pracują nad Dobrym Startem w Przyszłość (zdjęcia)

Dodano: 25 listopada 2013 09:25, Autor: Hanna Chromińska

Dzisiejsi gimnazjaliści zaczną wchodzić na rynek pracy już za 6-7 lat. Podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących wyboru zawodu przez uczniów z gimnazjów w gminie Małkinia Górna służą praktyczne zajęcia prowadzone w ramach projektu Dobry Start w Przyszłość.
Druga wycieczka edukacyjna uczestników projektów MÓJ PIERWSZY ROBOT i DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ odbyła się w niedzielę 24.11.13. Wzięło w niej udział udział 48 gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Małkini Górnej i Publicznego Gimnazjum w Prostyni oraz (ze względów organizacyjnych) 16-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Małkini Górnej. Realizację programu koordynowały panie Anna Adamska i Monika Stępień z Polskiego Centrum Edukacji, opiekę nad młodzieżą sprawowali pp. Bogumiła Krasuska, Katarzyna Rostek, Dorota Sławińska, Ewa Szymanik, Danuta Włodarczyk, Iwona Wojciechowska, Oksana Żochowska i Mieczysław Zaręba.
REKLAMA


Zajęcia w Centrum Nauki Kopernik zostały dobrane pod kątem tematyki obu projektów. W Teatrze Wysokich Napięć każdy uczeń mógł osobiście przekonać się, że znajomość podstawowych praw fizyki umożliwia bezpieczne i efektowne zabawy elektrycznością. Ładunek elektryczny wytwarzany przez generator Van de Graaffa modyfikował fryzury, zapalał świetlówkę, gasił świecę i wprawiał w ruch kawałeczki aluminiowej folii. Zestaw cieczy o różnych lepkościach, model żółtej łodzi podwodnej i ogromne bańki mydlane zachęcały do bliższego poznania praw hydrostatyki. Najnowsza wystawa czasowa "Zapach - niewidzialny kod" przypomniała zwiedzającym, że dobieranie i komponowanie zapachów to forma komunikacji praktykowana od czasów starożytnych. Każdy mógł poczuć zapachy składników najsławniejszych i najdroższych perfum oraz poznać warsztat pracy perfumiarzy.

Oczywiście w czasie zajęć w CNK nie mogło zabraknąć zabawy z robotami. Robot Feliks stroił pocieszne miny, robot Kawasaki rysował portrety, a RoboThespiany już bez problemów przedstawiły historię uczucia królewicza Ferrycego i królewny Krystali.

W Puncie Informacyjnym budowy warszawskiego metra uczniowie wysłuchali prelekcji na temat szczegółów technicznych związanych z komunikacją miejską, pracami górniczymi i problemami pojawiającymi się w czasie realizacji inwestycji budowlanych w stolicy.

Prowadząca prelekcję pani Magdalena Lubieniecka podała dane liczbowe ilustrujące parametry tarczy TBM - w tym informację, że pracująca tarcza ma napęd elektryczny i zużywa 2,5 MW/h (tyle, ile 15-tysięczne miasto). Ze względu na projekt DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ uzupełniła prelekcję szczegółową informacją na temat związanego z budową metra zapotrzebowania na specjalistów z różnych dziedzin. Absolwenci szkól i uczelni technicznych - przede wszystkim wydziałów mechanicznych, budowlanych, elektrycznych, geodezji i kartografii oraz inżynierii środowiska - będą przez wiele lat potrzebni na budowie metra w Warszawie, a potem w innych polskich miastach, które planują podobne inwestycje.

Uczestnicy wycieczki opuścili Punkt Informacyjny nieco oszołomieni ogromną ilością informacji technicznych i tematów do przemyślenia. Barwna iluminacja w centrum stolicy rozświetlała ponury listopadowy wieczór i przypomniała, że elektryczność ma nieskończenie wiele wymiarów i zastosowań.

Fotorelacje z wycieczki obejrzysz w naszej galerii.


Zobacz również

Nauka i technika na wesoło i na poważnie (zdjęcia)

19 listopada 2013, Hanna Chromińska

Zdobywanie wiedzy zaczyna się od obserwacji świata i zabaw wykorzystujących podstawowe prawa matematyki, fizyki, chemii... Kto ma wielką wiedzę, może dokonać wielkich rzeczy - na przykład zbudować drugą linę warszawskiego metra.

Wyjazd szkoleniowy nauczycieli do Anglii (zdjęcia)

17 listopada 2013, Starostwo Powiatowe, red. Agnieszka Pleńska

Już po raz kolejny nauczyciele szkól ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego uczestniczyli w szkoleniu w ramach programu Leonardo da Vinci.

Wycieczka edukacyjna do Hajnówki oraz nad Zbiornik Siemianówka (zdjęcia)

17 października 2013, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz., red. Agnieszka Pleńska

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w Ostrowi Mazowieckiej już po raz drugi w tym roku pojechali na wycieczkę edukacyjną.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]