Zajęcia w Centrum Nauki Kopernik zostały dobrane pod kątem tematyki obu projektów. W Teatrze Wysokich Napięć każdy uczeń mógł osobiście przekonać się, że znajomość podstawowych praw fizyki umożliwia bezpieczne i efektowne zabawy elektrycznością. Ładunek elektryczny wytwarzany przez generator Van de Graaffa modyfikował fryzury, zapalał świetlówkę, gasił świecę i wprawiał w ruch kawałeczki aluminiowej folii. Zestaw cieczy o różnych lepkościach, model żółtej łodzi podwodnej i ogromne bańki mydlane zachęcały do bliższego poznania praw hydrostatyki. Najnowsza wystawa czasowa "Zapach - niewidzialny kod" przypomniała zwiedzającym, że dobieranie i komponowanie zapachów to forma komunikacji praktykowana od czasów starożytnych. Każdy mógł poczuć zapachy składników najsławniejszych i najdroższych perfum oraz poznać warsztat pracy perfumiarzy.
Oczywiście w czasie zajęć w CNK nie mogło zabraknąć zabawy z robotami. Robot Feliks stroił pocieszne miny, robot Kawasaki rysował portrety, a RoboThespiany już bez problemów przedstawiły historię uczucia królewicza Ferrycego i królewny Krystali.
W Puncie Informacyjnym budowy warszawskiego metra uczniowie wysłuchali prelekcji na temat szczegółów technicznych związanych z komunikacją miejską, pracami górniczymi i problemami pojawiającymi się w czasie realizacji inwestycji budowlanych w stolicy.
Prowadząca prelekcję pani Magdalena Lubieniecka podała dane liczbowe ilustrujące parametry tarczy TBM - w tym informację, że pracująca tarcza ma napęd elektryczny i zużywa 2,5 MW/h (tyle, ile 15-tysięczne miasto). Ze względu na projekt DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ uzupełniła prelekcję szczegółową informacją na temat związanego z budową metra zapotrzebowania na specjalistów z różnych dziedzin. Absolwenci szkól i uczelni technicznych - przede wszystkim wydziałów mechanicznych, budowlanych, elektrycznych, geodezji i kartografii oraz inżynierii środowiska - będą przez wiele lat potrzebni na budowie metra w Warszawie, a potem w innych polskich miastach, które planują podobne inwestycje.
Uczestnicy wycieczki opuścili Punkt Informacyjny nieco oszołomieni ogromną ilością informacji technicznych i tematów do przemyślenia. Barwna iluminacja w centrum stolicy rozświetlała ponury listopadowy wieczór i przypomniała, że elektryczność ma nieskończenie wiele wymiarów i zastosowań.
Fotorelacje z wycieczki obejrzysz w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.