Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - "Counterpart Fund" w Warszawie, a Operatorem programu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000" im. Macieja Rataja w Warszawie. W gminie Małkinia program jest realizowany z inicjatywy pani Danuty Włodarczyk, dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych, która jest jednocześnie osobą odpowiedzialną za kontakty z Funduszem i Operatorem oraz za prawidłową realizację umowy ze strony gminy.
Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi przy dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego - na jego realizację gmina otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 2.500 zł.
Etap I programu to 4 moduły zajęć prowadzonych w dn. 17-21.02.2014 r. przez p. Grażynę Kryńską - nauczycielkę PG 2 oraz p. Ewelinę Laskowską - studentkę Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ciągu pięciu dni 19 gimnazjalistów klas II i III PG 2 realizowało scenariusze zajęć, których tematem były: postawa przedsiębiorcza, aktywność gospodarcza, pieniądze i bankowość, oszczędzanie i inwestowanie, biznesplan, marketing i reklama. Uzupełnieniem zajęć teoretycznych było spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą i wizyta w banku.
Na pytania dotyczące prowadzenia firmy odpowiadał p. Wojciech Kruszewski - właściciel działającej w Małkini od 13 lat Pizzerii Voyage. Gimnazjalistów interesowało wszystko - geneza nazwy (nawiązanie do podróży, w czasie których p. Wojciech nabywał przydatnych umiejętności), dokumentacja i modernizacja obiektu, wymagane wykształcenie i zakres obowiązków pracowników, częstotliwość kontroli, problemy z personelem i klientami. P. Wojciech cierpliwie i wyczerpująco objaśniał przepisy BHP, zawiłości prawa pracy, metody doboru personelu, skuteczne formy reklamy. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność osobistego zaangażowania w pracę i systematyczne ulepszanie produktów firmy.
W programie wiele miejsca poświęcono na zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania narzędzi finansowych i zmianę nastawienia młodzieży do bankowości. Wizyta w Banku Pekao w Ostrowi Maz. pozwoliła uczestnikom projektu powiązać finanse osobiste i planowanie budżetu rodzinnego z ofertą banku jako instytucji finansowej.
Prezentacja przedstawiona przez pp. Martę Kolator i Annę Kuleszę "odczarowała" takie pojęcia jak "eurokonto", "bankowość mobilna", "płatności zbliżeniowe" "karta prepaid", "Bankowy Fundusz Gwarancyjny", "całkowity koszt kredytu" i "język korzyści w negocjacjach". Gimnazjaliści obliczali odsetki od różnych kredytów i przetestowali "bankowość w telefonie". Symulacja transakcji realizowanych za pomocą aplikacji na smartfon udowodniła, że korzystanie z produktów oferowanych przez bank jest proste i dostępne także dla osób niepełnoletnich.
Błyskawiczny test na zakończenie zajęć pokazał, że gimnazjaliści przyswoili naprawdę dużą porcję wiedzy o bankowości (najwięcej punktów zdobyła Joanna Wrzosek), a ponadto zaczęli postrzegać bank jako instytucję działającą elastycznie i przyjazną klientom w każdym wieku.
Oficjalnym zakończeniem pierwszego etapu programu NA WŁASNE KONTO było wspólne zdjęcie uczniów i instruktorów na tle materiałów, które powstały w ciągu pięciu dni wytężonej pracy, nieoficjalnym - spotkanie w Pizzerii Voyage i dyskusja o drugim etapie, który rozpocznie się już w marcu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.