Tegoroczne obchody były wyjątkowe - dnia 3.14.15 o godz. 9:26:53 aż 10 cyfr daty było zgodnych z rozwinięciem liczby Pi.
Ponieważ 14 marca w tym roku wypadł w sobotę uroczyste obchody odbyły się w terminie późniejszym. Uroczystość przygotowali uczniowie kl. I a pod opieką p. Małgorzaty Ferenc, wspierani przez uczniów kl. III b i Samorząd Uczniowski pod opieką p. Beaty Narowskiej.
Obchody Dnia Liczby Pi nie mogły się obejść bez konkursów matematycznych. Konkurs na wyrecytowanie z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi w wielkim stylu wygrała Wiktoria Kalinina, która bezbłędnie podała wartość do setnego miejsca po przecinku (ostatni uczestnik zawodów wymienił poprawnie tylko 16 cyfr). W międzyklasowym konkursie matematycznym trzyosobowe drużyny miały do rozwiązania siedem zadań o rosnącym stopniu trudności, wymagających zastosowania różnych postaci liczby Pi.
Ze względu na zbliżona wymowę (w jęz. angielskim) słów "pi" oraz "pie"(ciastko) stałym elementem Dnia Liczby Pi są okrągłe ciastka różnych rozmiarów ozdobione liczbami podającymi wartość tej liczby. Dzięki państwu Małgorzacie i Krzysztofowi Ferencom ciasteczka z liczbą Pi (pi pie) osłodziły uczniom i nauczycielom małkińskiego PG 2 zmagania z problemami stwarzanymi przez liczbę Pi.
Przypadające 22 lipca drugie święto - Dzień Aproksymacji Liczby Pi (datę przyjęto w zapisie europejskim na podstawie obliczeń Archimedesa Pi = 22/7 = 3,14) - z oczywistych względów nie bywa obchodzone w szkołach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.