Zaproszenie na prowadzone przez Hannę Chromińską Wydarzenie Nocy Sów w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy przyjęło 15 uczniów kl. IV, nauczyciele, rodzice uczniów oraz Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, Ksiądz Kanonik Piotr Kapelański, przedstawiciele władz gminy Ostrów Maz. i nauczyciele z kilku szkół w powiecie ostrowskim. Łącznie w wydarzeniu w Jasienicy wzięło udział 40 osób.
W ramach przygotowań do Nocy Sów uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ich własne wizje sów oraz "sowie" maski, udekorowali szkołę zdjęciami sów, a także przygotowali wystawę biżuterii, ceramiki, znaczków pocztowych, ubrań i gadżetów z motywem sowy.
Przybyłych gości, udekorowanych przygotowanymi specjalnie na ten dzień znaczkami Nocy Sów, witała "sowia" wycieraczka. Rozpoczęcie imprezy ogłosił "sowi" dzwonek, po czym dyrektor Edward Urbanowski (w "sowim" krawacie) i przewodnik Nocy Sów (z sową na ramieniu) przedstawili ideę Nocy Sów, misję Stowarzyszenia Ptaki Polskie oraz założenia Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!
Wprowadzeniem w tematykę wydarzenia była prezentacja "Sowa nietypowa czyli osowiałe przedmioty codziennego użytku", ukazująca różnorodne wykorzystanie realistycznych i artystycznie przetworzonych wizerunków sów. Film "Sowy Polskie" przedstawił gatunki sów żyjące w Polsce, ich środowisko, tryb życia i zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji. Wyjątkowo atrakcyjnym uzupełnieniem filmu był przeprowadzony przez panów Pawła Cieśluka i Jerzego Sikorskiego pokaz "sowich" pomocy naukowych. Każdy z uczestników Nocy Sów mógł na własnej skórze poczuć miękkość piór puszczyka i ostrość szponów uszatki.
Złożony z 16 pytań "Sowi Quiz" wykazał, że goście Nocy Sów w szybkim tempie przyswoili imponująca porcję wiedzy o tych pięknych, tajemniczych ptakach.
Zajęcia terenowe czyli wabienie sów napotkało na poważna przeszkodę. Wprawdzie uczestnicy wydarzenia mieli ułatwiony wybór miejsca, bo pójdźki zamieszkują w gospodarstwie niedaleko szkoły, ale poziom hałasu spowodowanego sąsiedztwem szosy nie pozwolił na usłyszenie charakterystycznego głosu tych ptaków.
Na zakończenie Nocy Sów goście zostali poczęstowani "sowim jadłem". "Sowie" kanapki i "sowi" tort przygotowali rodzice uczniów biorących udział w Nocy Sów, "sowie" pierniczki i sowa wykonana z arbuza techniką carvingu to słodki wkład w Noc Sów Technikum Gastronomicznego z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej.
Odblaskowa sowa - pożegnalny prezent od Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy dla wszystkich uczestników wydarzenia - to jednocześnie podziękowanie za przybycie, życzenia bezpiecznego powrotu do domu i zaproszenie na szósta edycję Nocy Sów.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.