1. Dlaczego występuje szarpanie przy przyspieszaniu?
2. Czym objawia się szarpanie silnika?
3. Jak wymienić filtr paliwa?
4. Jak sprawdzić przewody zapłonowe?
Jeżeli więc zauważysz nagły spadek mocy przy przyspieszaniu lub odczujesz szarpanie, powinieneś jak najszybciej przystąpić do sprawdzenia najważniejszych rzeczy, a w razie potrzeby przeprowadzić naprawę. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które zazwyczaj pomagają przy zaobserwowaniu tego typu problemów. Znajdziesz tu również informacje, gdzie warto szukać dodatkowych porad, aby było można być na bieżąco ze światem technologii.
Dlaczego występuje szarpanie przy przyspieszaniu?
Jeżeli twoje auto szarpie, powinieneś zacząć od sprawdzenia tego, co jest najczęstszą przyczyną występowania takich problemów. Może to być zarówno układ zapłonowy, problem z pracą układu wtryskowego, jak i nieodpowiedni stan filtrów lub przewodów (ma to kluczowe znaczenie w przypadku samochodów, które jeżdżą na gaz). Na pewno nie powinno się bagatelizować takiego problemu, bo niezależnie od tego, co jest przyczyną szarpania, może to prowadzić do uszkodzenia samochodu lub nawet narazić kierowcę i jego pasażerów na niebezpieczeństwo.
Nierówna praca silnika czasami prowadzi do nagłego zgaszenia silnika w samochodzie. Problem może też utrudnić szybkie ruszenie z miejsca, co jest potrzebne, aby opuścić skrzyżowanie. Nie należy jednak wpadać w panikę, bo szarpanie przy przyspieszaniu może wystąpić nie tylko w starszych autach, ale również w nowych pojazdach. Problem z osiąganiem zbyt niskich obrotów lub problemy w komorze spalania sprawiają, że nawet przy ostrym przyspieszaniu auto pracuje nierówno. Pierwszą rzeczą, którą powinno się sprawdzić, są świece zapłonowe. Przy okazji można też upewnić się, że wypadanie zapłonów nie występuje. Dodatkowo jedną z najprostszych, ale jednocześnie bardzo skutecznych metod, jest upewnienie się, że w aucie został zamontowany nowy filtr powietrza.
Czym objawia się szarpanie silnika?
Szarpanie silnika może wystąpić nawet w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie zaobserwowało się takich problemów. Bardzo często ma to miejsce przy wysokiej wilgotności powietrza oraz w zimne dni. Nie jest to jednak regułą, bo równie dobrze może się okazać, że samochód szarpie przy słonecznych dniach. Można to stwierdzić po tym, że dochodzi do spadku mocy na jednym z cylindrów (lub na kilku jednocześnie), co utrudni lub nawet uniemożliwi korzystanie z pojazdu.
Przyczyna szarpania silnika jest o tyle istotna, że czasami można sobie z nią poradzić w bardzo prosty sposób. W niektórych pojazdach pomaga po prostu wymienienie starych świec na nowe, co jest proste do zrobienia i nie wymaga dużych nakładów finansowych. W innych sytuacjach należy wymienić zapchany filtr paliwa, co także może wyeliminować niechciane problemy z szarpaniem silnika. Gorzej, jeżeli doszło do uszkodzenia sondy lambda, bo wówczas konieczna będzie wizyta u mechanika, który będzie mógł zająć się wymianą tego elementu na nowy. Więcej pomysłów, jak rozwiązać problem typu dodaje gazu, a samochód nie przyspiesza, znajdziesz w artykule, gdzie szczegółowo opisano, co wpływa na pracę silnika.
Jak wymienić filtr paliwa?
Nie musisz się również martwić, jeżeli silnik zaczyna nieprawidłowo pracować, to pozbawi cię to samochodu na kilka dni ze względu na konieczność przeprowadzenia naprawy. Przykładowo wymiana filtrów jest bardzo prosta i przy odrobinie wysiłku można sobie tym poradzić nawet w przydomowym warsztacie. Jeżeli jednak obawiasz się, że coś nie tak założysz, zawsze możesz zlecić taką pracę mechanikowi, który powinien uporać się z tym maksymalnie w kilkadziesiąt minut. Niektórzy obawiają się takich wizyt ze względu na to, że mechanicy najczęściej oferują części po zawyżonych cenach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić je we własnym zakresie przez internet. Dzięki nowoczesnym wyszukiwarkom części można łatwo znaleźć dowolny element. W razie problemów pozostaje natomiast skorzystanie z numeru VIN, który pozwala dobrać wiele części do konkretnego samochodu.
Jak sprawdzić przewody zapłonowe?
Sprawdzenie przewodów zapłonowych kojarzy się z czymś skomplikowanym, jednak jest to jedna z najprostszych rzeczy, jakie można zrobić bez potrzeby posiadania warsztatu. Wystarczy uruchomić silnik i zajrzeć pod maskę. W przypadku problemów będą widoczne iskry. Można również delikatnie psiknąć mgiełką ze spryskiwacza na przewody, co pozwala sprawdzić, w którym miejscu wystąpiły problemy z izolacją. Warto regularnie przeglądać artykuły techniczne, aby wiedzieć, co dzieje się w technologii i uczyć się tego typu przydatnych rzeczy.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.