Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nam spokój podczas pobytu za granicą. Działa w krajach Unii Europejskiej (UE) i państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jest to dokument unijny, którego wyrobienie jest całkowicie bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że gwarantuje prawo do leczenia na podstawie zasad obowiązujących w danym kraju. Co to znaczy?
Jeśli w miejscu, w którym obecnie przebywamy, obywatele mają obowiązek opłacenia części kosztów, na przykład za wizytę u lekarza, my również będziemy musieli za nią zapłacić. Dodatkowo EKUZ obejmuje wyłącznie leczenie niezbędne i nieplanowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Taką kartę mogą trzymać wyłącznie osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Na jej wydanie czeka się przeważnie od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku.
Jak wyrobić EKUZ?
Dawniej wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można było wysłać nawet e-mailem. Od 1 października 2021 roku taka forma składania wniosków nie jest już akceptowana. Można to zrobić online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Do tego potrzebny jest nam jednak profil zaufany.
Wniosek można złożyć na kilka sposobów:
- osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ-u,
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP,
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
- wysłać pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.
Wzór wniosku o wyrobienie karty znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/. Tam można znaleźć również najbliższy oddział lub delegaturę NFZ-u, a także wszystkie potrzebne informacje na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Źródło zdjęcia: News4Media
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.