To zdaje się polska specjalność. Jeszcze nie są ukiszone, a już trudno się oprzeć ich smakowi.
Trzeba też przyznać, że przepis na nie jest banalny, ale wiele osób ma problem z zapamiętaniem proporcji składników. Są też różne sposoby podchodzenia do tematu i przepis jest modyfikowany.
Najprostszy przepis to łyżka stołowa soli na litr wody. Trzeba także dodać korzeń chrzanu i całość odstawić na kilka dni.
Tę metodę można modyfikować i dodać na przykład czosnek. Są też przepisy wskazujące, że warto zamiast korzenia dodać liść chrzanu.
Bardziej słone?
Są osoby, które, mimo nazwy tak przygotowanych ogórków, wolą je bardziej słone. Smak zależy od proporcji soli i wody. Jeżeli chce się otrzymać ogórki o wyraźniejszym smaku, trzeba, zamiast jednej łyżki soli, dodać 1,5 lub dwie.
Kolejne urozmaicenie. Można zaryzykować stwierdzenie, że w każdym polskim domu rządzi inny przepis. Tu można wymienić następne urozmaicenia, bo są osoby, które koniecznie muszą, oprócz chrzanu i czosnku, dodać koper. To bardzo dobre rozwiązanie, bo zapach tej rośliny idealnie współgra z solanką. Inni dodają jeszcze liście laurowe. Zazwyczaj 2-3 na 2 litry wody.
Jak przechowywać?
Ogórki małosolne można przygotować w wyparzonych słoikach lub w wyszorowanym glinianym garnku. Co do słoików, to powinno być ich przynajmniej kilka, bo ogórki szybko znikają. Naczynia muszą być przykryte i odstawione w zacienione miejsce.
Najważniejsze. Trzeba pamiętać, że solankę przygotowuje się z przegotowanej wody, a ogórki zalewa się gorącą solanką.
Źródło zdjęcia: iStock
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.