Rok został wybrany specjalnie, ponieważ jest to czas, w którym zaczęły się pierwsze poważne porażki III Rzeszy. Na froncie wschodnim bardzo mocny cios zadała Armia Czerwona, która rozpoczęła - w ramach operacji "Pierścień" - decydujące uderzenie na znajdujące się w okrążeniu wojska niemieckie pod Stalingradem (ob. Wołgograd). W okupowanych krajach nie było lepiej, we Francji udało się wyzwolić pierwsze miasto, tj. Ajaccio na Korsyce. Na terenie Polski wybuchło powstanie w getcie warszawskim, a na terenie powiatu ostrowskiego dokonano zabójstwa starosty ostrowskiego.
Dotkliwe porażki rozsierdziły Niemców, a zabójstwo urzędnika, chociaż niskiego szczebla, doprowadziło do chęci zemsty. Ta dokonała się 5 czerwca 1943, kiedy to w Pasiekach (ob. gm. Goworowo, pow. ostrołęcki) funkcjonariusze Gestapo z Ostrowi Mazowieckiej, żandarmi z posterunku w Goworowie, a także żołnierze pilnujący wojskowego magazynu w Pasiekach dokonali obławy na pociąg.
Prelegentka skupiła się właśnie na tym wydarzeniu. Do dnia dzisiejszego nie jest znana łączna liczba ofiar, ale udało się potwierdzić śmierć i zidentyfikować 30 mężczyzn. Osoby, które przybyły na wydarzenie słuchały o sprawie w skupieniu. Następnie otworzono dyskusję, która wciągnęła kilka osób.
Spotkanie odbyło się w czwartek, 13 kwietnia 2023 o godz. 17:00. Autorka, Natalia Lenda, to osoba zafascynowana historią. Fascynacja doprowadziła do tego, że obecnie jest studentką tej nauki, a szczególnie interesuje się lokalnym wydaniem. Ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych i popularnonaukowych w zeszytach naukowych oraz lokalnych portalach, głównie ogólnoinformacyjnych. Jedną z publikacji Natalii, można przeczytać na łamach Ostrowskiego Portalu Internetowego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.