Spotkanie rozpoczęło się słowami dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanty Andruszkiewicz, które stanowiły wstęp do wyjątkowego programu przygotowanego z okazji jubileuszu profesora. Zespół instrumentalny, w składzie którego znalazły się utalentowane Magdalena Badurek i Emilia Gałązka, wychowanki Janusza Spaulenoka, wzbudził zachwyt publiczności. Gitara i skrzypce dziewcząt stworzyły niepowtarzalną atmosferę, oddając hołd jubilatowi.
Następnie przyszedł czas na film "Alfabet mistrza", który okazał się prawdziwą gratką, prezentującą postać jubilata z pryzmatu różnorodnych wspomnień, opowieści i anegdot. Tytuł produkcji był bardzo trafiony, ponieważ przedstawił opowieść, która z każdą literą alfabetu rysowała barwny portret Adama Czesława Dobrońskiego.
Jednak nie wszystko przebiegało zgodnie z planem. Momentami los kaprysił, a przerwa w dostawie prądu stanęła na drodze filmom i prezentacjom. Choć ciemność oplotła salę, nie zgasły rozmowy ani radość obecności. Profesor z wdziękiem i swobodą zaprosił na środek swoich przyjaciół, co stało się niezwykłą okazją do spontanicznych opowieści i refleksji.
Galeria wspomnień otworzyła kolejne drzwi do historii życia Adama Dobrońskiego. Podczas gawędy biograficznej, wspartej slajdami z fotografiami, profesor Dobroński przybliżył zebranym swoją życiową historię oraz rolę w ostrowskiej społeczności. To było zaproszenie do refleksji, do podróży przez czasy, które kształtowały zarówno jubilata, jak i samą Ostrów Mazowiecką.
Wyjątkowym momentem był również seans filmu "To Miłosz", w którym sam jubilat wypowiedział się na temat swoich doświadczeń i pasji. Nie zabrakło też magicznej muzyki, gdy druh ks. Aleksander Dobroński zagrał na gitarze i zaśpiewał.
Zakończenie spotkania okazało się słodkim akcentem - tort z symbolicznymi świeczkami w kształcie liczby osiemdziesiąt oraz humorystycznym napisem. Towarzyszył temu gest od bibliotekarek - czerwony krawat, czyli specjalny prezent dla jubilata, kolekcjonera tych ozdób szyi.
Rozbrzmiewające życzenia i uściski na zakończenie wskazywały, jak wiele znaczy obecność Adama Czesława Dobrońskiego w życiu tych, którzy zgromadzili się tego wieczoru. Jego wkład w historię miasta, powiatu i całego północnego Mazowsza i Podlasia, praca naukowa, ale także ciepło i przyjaźń, które ofiarowuje innym, uczyniły tę uroczystość wyjątkową.
Profesor Adam Czesław Dobroński urodził się 1 listopada 1943 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest politykiem, samorządowcem oraz cenionym historykiem. W 1999 roku uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2005 roku otrzymał izraelski Medal 60-lecia zakończenia II wojny światowej. Jego wkład w historię został doceniony również w 2011 roku, kiedy to został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatelstwa Miasta Ostrów Mazowiecka.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.