Na zaproszenie organizatorów, na czele z burmistrzem miasta Ostrów Mazowiecka Jerzym Bauerem, prezesem stowarzyszenia "Ludzie z Pasją" Michała Rutkowskiego oraz dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej Jolanty Andruszkiewicz, liczni goście zjawili się na wydarzeniu. Wśród nich znaleźli się m.in.: Jędrzej Drewnowski - wójt gminy Boguty-Pianki wraz z delegacją gminy, Daniel Choinka - zastępca burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka wraz z kierownictwem Urzędu Miasta, Eliza Drewnowska - radna rady powiatu ostrowskiego, płk Leszek Iwaniec - dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Janusz Pawlak - koordynator Biura Regionalnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi z siedzibą w Pułtusku, prof. Jadwiga Sadowska, Jerzy Madzelan.
Nie zabrakło także dyrektorów i przedstawicieli bibliotek z terenu powiatu ostrowskiego, dyrektorów i kierowników instytucji kulturalnych, nauczycieli, młodzieży szkolnej oraz, co najważniejsze, autorów publikacji zamieszczonych w dziewiątej edycji "Rocznika Ostrowskiego".
Witając uczestników, gospodarze konferencji podkreślili znaczenie jej połączenia z premierą nowego numeru "Rocznika Ostrowskiego", jako wydarzeń sprzyjających rozwojowi kulturalnemu regionu. Pierwsza część konferencji była poświęcona wystąpieniom trzech autorek, których teksty ukazały się na łamach rocznika.
Jako pierwsza wystąpiła Karolina Skłodowska, która przedstawiła temat pn. "historia Szkoły Podstawowej w Białych-Szczepanowicach". Autorka to była uczennica szkoły, posiadająca tytuł mgr filologii polskiej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Po niej mówiła Agata Deptuła, której wystąpienie zatytułowane było "Zwyczaje pogrzebowe Kurpi Białych - wspólnota, która wspiera w oswajaniu żałoby". Deptuła to miłośniczka kultury i historii Kurpi. Prywatnie jest studentką Uniwersytetu Warszawskiego i wikipedystką. Prowadzi fanpage na Facebooku "Kurpie Białe. Historia, kultura, dziedzictwo". Ostatnią prelegentką była Jolanta Andruszkiewicz, która pokrótce przedstawiła 95-letni dorobek ostrowskiej książnicy.
W ramach programu konferencji, ostrowska biblioteka otrzymała do swojej kolekcji przetłumaczone fragmenty pracy doktorskiej Andreisa Skreiji, zawarte w broszurze "Boguty. A village in Poland", na ręce Jolanty Andruszkiewicz. Dzięki uprzejmości Hanny i Wojciecha Kamińskich, czytelnicy będą mieli okazję zgłębić nie tylko historię konkretnego miejsca, ale także szerszy kontekst kulturowy Polski.
Dodatkowo artykuł Agaty Deptuły, pt. "Zwyczaje pogrzebowe Kurpi Białych - wspólnota, która wspiera w oswajaniu żałoby", opublikowany w najnowszym "Roczniku Ostrowskim", zyskał szansę dotarcia do szerszego grona czytelników. Planowane jest bowiem zamieszczenie przetłumaczonej, anglojęzycznej wersji, w "Funeral Heritage Report" we wrześniu br., co pozwoli na globalne dzielenie się unikatową wiedzą o kulturze i tradycjach regionu.
Po przerwie kawowej rozpoczęła się kolejna część wydarzenia. Drugą część konferencji poświęcono roli szkoły jako miejsca kształtowania lokalnej tożsamości. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli zarówno uczniowie (w tej roli pierwsza prelegentka - Karolina Skłodowska), jak i dyrektorzy szkół (obecny dyrektor SP nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, Michał Chojnowski i była dyrektorka SP w Rząśniku Włościańskim, Krystyna Szołkowska), którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat tej problematyki. Podkreślono kulturotwórczą rolę placówek na wsi oraz sentymentalny wymiar kontaktów dorosłych uczniów ze swoją pierwszą szkołą.
Na zakończenie, organizatorzy zaprosili uczestników na obiad oraz poinformowali o pracach nad kolejnym numerem "Rocznika Ostrowskiego". Należy pamiętać, że publikacja z roku na rok rośnie, dlatego warto przysyłać swoje teksty cały czas. Podobnie jak w latach ubiegłych, planowane jest udostępnienie pisma w formie elektronicznej do darmowego pobrania, na stronach internetowych stowarzyszenia "Ludzie z Pasją" oraz ostrowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
VIII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." (14.03.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 83
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.