Czy in vitro jest bezpłatne?
Zakwalifikowane pary do rządowego programu in vitro mogą skorzystać m.in. z refundacji niezbędnych badań, wizyt, zabiegu punkcji jajników, procedur embriologicznych, transferu i kriokonserwacji zarodków, ale także z dawstwa gamet i zarodków. Jest to zatem bardzo szeroka pomoc. Warto przy tym pamiętać, że in vitro łączy się także z hormonalną stymulacją jajników. Leki w takim przypadku mogą być refundowane w ramach innych przepisów prawa, a mianowicie ustawy o refundacji leków. Wymaga to spełnienia również odpowiednich warunków dotyczących chociażby wieku, poziomu AMH lub FSH.
Ile procedur jest refundowanych?
Para zakwalifikowana do programu in vitro będzie miała możliwość skorzystania z 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. W przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia, para może skorzystać do 4 cykli in vitro. Jeżeli będzie miała wskazania do zastosowania komórek dawczyń, to dostępne będą maksymalnie 2 takie cykle. Z kolei, gdy pacjenci będą korzystali z zarodków dawców, mogą to uczynić do 6 cykli.
Jakie są zasady kwalifikacji par do programu in vitro?
W przypadki kwalifikacji do ogólnopolskiego programu finansowania in vitro nie bez znaczenia pozostaje wiek pacjentów, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Określono bowiem, że kobiety mogą skorzystać z programu do 42. roku życia, jeżeli podchodzą do procedury z wykorzystaniem własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia. W przypadku procedury z dawstwem zarodków lub dawstwem oocytów granica wieku wynosi do 45 lat. Jeżeli chodzi o mężczyzn zostało ustalone, że mogą skorzystać z programu do 55. roku życia. Jednak wiek to nie wszystko. Para musi też spełnić odpowiednie warunki dotyczące kwalifikacji medycznej, pod uwagę jest brana przyczyna niepłodności, jak również czas w jakim była wcześniej leczona innymi metodami. W tym przypadku mowa jest o 12 miesiącach nieskutecznie leczonej niepłodności przed przystąpieniem do programu. Para musi także być w związku - małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Natomiast, jeżeli para będzie korzystała z dawstwa gamet lub zarodków, musi wcześniej uzyskać opinię psychologa potwierdzającą gotowość do rodzicielstwa niegenetycznego.
Czy pary korzystające wcześniej z in vitro mogą przystąpić do programu?
Pary, które miały możliwość skorzystać wcześniej z programów samorządowych, czy też rządowego, mogą przystąpić do obecnego programu refundacji in vitro. Muszą spełnić warunki kwalifikacji do tego programu. Osoby posiadające zamrożone zarodki także będą mogły skorzystać z finansowania.
Gdzie skorzystać z refundacji in vitro?
Pary zainteresowane rządowym programem in vitro mogą udać się do ośrodków wspomaganego rozrodu, które są jego realizatorami. Jedną z takich placówek jest Klinika Bocian w Warszawie znajdująca się przy ul. Stawki 2a, która zajmuje się leczeniem niepłodności i in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 (22) 300 50 90 lub odwiedzając stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Klinika Bocian
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.