Promocja książki rozpocznie się uroczystym otwarciem spotkania oraz powitaniem gości. Następnie, o godz. 11:15, odbędzie się wręczenie egzemplarzy autorskich książki redaktorkom oraz osobom odpowiedzialnym za zbieranie i opracowywanie materiałów językowych, które stały się podstawą publikacji.
Część naukowa spotkania rozpocznie się o 11:30, kiedy to prof. Monika Kresa wygłosi prelekcję zatytułowaną "Językowy obraz świata utrwalony w toponimach i mikrotoponimach powiatu ostrowskiego". W swoim wystąpieniu profesor Kresa opowie, jak nazwy miejscowe - łąk, pól i lasów - odzwierciedlają historię oraz kulturę tutejszych mieszkańców.
Z kolei o godz. 11:45 dr Monika Jabłońska przybliży temat hydronimów powiatu ostrowskiego w kontekście zarówno historycznym, jak i współczesnym. Jej wykład będzie fascynującą podróżą przez nazwy miejsc związanych z wodą - rzek, jezior, strumieni - które często skrywają ciekawe opowieści o przeszłości regionu.
Równo w południe, o godz. 12:00, odbędzie się "Dyktando onomastyczne nie tylko dla uczniów", które poprowadzi dr Magdalena Wanot-Mistura wraz z zespołem. Dyktando dostarczy uczestnikom zarówno rozrywki, jak i wyzwania, sprawdzając ich znajomość trudnych nazw własnych z regionu.
Po zakończeniu dyktanda, organizatorzy przewidzieli przerwę na kawę, która potrwa od 12:30 do 12:45. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję do rozmów, wymiany wrażeń oraz zapoznania się z autorami książki.
O godz. 12:45 na scenie pojawi się zespół folklorystyczny, który swoimi występami przeniesie uczestników w świat tradycyjnej kultury regionu ostrowskiego.
Kulminacyjnym punktem programu będzie ogłoszenie wyników dyktanda i wręczenie nagród dla najlepszych uczestników - mistrzów ortografii onomastycznej. Ceremonia rozpocznie się o 13:15, stanowiąc zakończenie oficjalnej części wydarzenia.
Publikacja "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym" to unikatowe dzieło poświęcone nazwom miejscowym regionu ostrowskiego. Zawiera szczegółowe opracowanie toponimów (nazw miejsc), hydronimów (nazw wodnych) i mikrotoponimów (mniejszych jednostek geograficznych, takich jak pola, łąki czy zagajniki), a także ich znaczenia w kontekście historycznym, kulturowym i językowym.
Dla mieszkańców powiatu ostrowskiego książka będzie miała dużą wartość, ponieważ przybliży im ich własną historię, ukrytą w nazwach miejscowości, rzek czy lasów. Dla lingwistów i miłośników języka polskiego stanowić będzie cenne źródło wiedzy o tym, jak język odzwierciedla zmiany społeczne, kulturowe i przyrodnicze.
Spotkanie promujące książkę, wraz z prelekcjami, odbędzie się już 1 października 2024 w Starej Elektrowni, przy ul. 11 Listopada 8 w Ostrowi Mazowieckiej. Start o godz. 11:00.
Źródło zdjęcia: MBP Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.