Toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w nowej publikacji

Dodano: 30 września 2024 21:36, Autor: MBP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Co nazwy miejscowe mówią o tożsamości mieszkańców powiatu ostrowskiego? Odpowiedzią na to pytanie jest nowa publikacja "Nazwane, czyli ważne". Już jutro odbędzie się jej uroczysta promocja, w której udział wezmą językoznawcy oraz miłośnicy lokalnej historii.
Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej oraz Fundacja Języka Polskiego serdecznie zapraszają na promocję książki pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym".

Promocja książki rozpocznie się uroczystym otwarciem spotkania oraz powitaniem gości. Następnie, o godz. 11:15, odbędzie się wręczenie egzemplarzy autorskich książki redaktorkom oraz osobom odpowiedzialnym za zbieranie i opracowywanie materiałów językowych, które stały się podstawą publikacji.

Część naukowa spotkania rozpocznie się o 11:30, kiedy to prof. Monika Kresa wygłosi prelekcję zatytułowaną "Językowy obraz świata utrwalony w toponimach i mikrotoponimach powiatu ostrowskiego". W swoim wystąpieniu profesor Kresa opowie, jak nazwy miejscowe - łąk, pól i lasów - odzwierciedlają historię oraz kulturę tutejszych mieszkańców.

Z kolei o godz. 11:45 dr Monika Jabłońska przybliży temat hydronimów powiatu ostrowskiego w kontekście zarówno historycznym, jak i współczesnym. Jej wykład będzie fascynującą podróżą przez nazwy miejsc związanych z wodą - rzek, jezior, strumieni - które często skrywają ciekawe opowieści o przeszłości regionu.

Równo w południe, o godz. 12:00, odbędzie się "Dyktando onomastyczne nie tylko dla uczniów", które poprowadzi dr Magdalena Wanot-Mistura wraz z zespołem. Dyktando dostarczy uczestnikom zarówno rozrywki, jak i wyzwania, sprawdzając ich znajomość trudnych nazw własnych z regionu.
REKLAMA


Po zakończeniu dyktanda, organizatorzy przewidzieli przerwę na kawę, która potrwa od 12:30 do 12:45. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję do rozmów, wymiany wrażeń oraz zapoznania się z autorami książki.

O godz. 12:45 na scenie pojawi się zespół folklorystyczny, który swoimi występami przeniesie uczestników w świat tradycyjnej kultury regionu ostrowskiego.

Kulminacyjnym punktem programu będzie ogłoszenie wyników dyktanda i wręczenie nagród dla najlepszych uczestników - mistrzów ortografii onomastycznej. Ceremonia rozpocznie się o 13:15, stanowiąc zakończenie oficjalnej części wydarzenia.

Publikacja "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym" to unikatowe dzieło poświęcone nazwom miejscowym regionu ostrowskiego. Zawiera szczegółowe opracowanie toponimów (nazw miejsc), hydronimów (nazw wodnych) i mikrotoponimów (mniejszych jednostek geograficznych, takich jak pola, łąki czy zagajniki), a także ich znaczenia w kontekście historycznym, kulturowym i językowym.

Dla mieszkańców powiatu ostrowskiego książka będzie miała dużą wartość, ponieważ przybliży im ich własną historię, ukrytą w nazwach miejscowości, rzek czy lasów. Dla lingwistów i miłośników języka polskiego stanowić będzie cenne źródło wiedzy o tym, jak język odzwierciedla zmiany społeczne, kulturowe i przyrodnicze.

Spotkanie promujące książkę, wraz z prelekcjami, odbędzie się już 1 października 2024 w Starej Elektrowni, przy ul. 11 Listopada 8 w Ostrowi Mazowieckiej. Start o godz. 11:00.

Źródło zdjęcia: MBP Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Ścieżki historii i tradycji. Żołnierze "Osiemnastki" i ich niezłomna walka o wolność (zdjęcia)

28 września 2024, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, potomek jednego z oficerów 18. PAL-u, podzielił się historią jednostki podczas spotkania w ostrowskiej bibliotece. Wydarzenie wzbogaciła prezentacja militariów, które przeniosły uczestników w czasy walk o wolność Polski.

Młodzież z gminy Ostrów Mazowiecka pielęgnuje tradycje. XIX Gminny Festiwal Folklorystyczny (zdjęcia)

26 września 2024, Kacper Jaworowski

W Publicznej Szkole Podstawowej w Dudach odbył się XIX Gminny Festiwal Folklorystyczny, który zgromadził uczniów z całej gminy Ostrów Mazowiecka. Młodzi artyści zaprezentowali pieśni i tańce, które przypominały o bogactwie polskiego folkloru.

O literaturze, która prowokuje. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską (zdjęcia)

26 września 2024, Kacper Jaworowski

Znana z niebanalnego języka i odważnych literackich eksperymentów, Dorota Masłowska gościła w Małkini Górnej. Autorka w rozmowie z uczestnikami opowiedziała o swojej najnowszej książce "Magiczna rana" oraz podzieliła się refleksjami na temat współczesnej polszczyzny i literackiej prowokacji.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]