Warsztaty odbywały się w dwóch bibliotekach - we wrześniu w Bibliotece Publicznej w Broku, a w październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie w zajęciach wzięło udział 16 osób, które miały okazję zdobyć wiedzę i umiejętności związane z tradycyjnym haftem charakterystycznym dla regionu. Podczas spotkań uczestnicy nie tylko poznawali techniki hafciarskie, ale również zgłębiali symbolikę wzorów i ich znaczenie w kulturze ludowej.
Każdy cykl warsztatowy poprzedzały spotkania inauguracyjne, podczas których enolog i pasjonatka regionalnej kultury, Sylwia Słojkowska-Affelska, przybliżała uczestnikom bogactwo niematerialnego dziedzictwa kulturowego Puszczy Białej. Szczególną uwagę poświęcono haftowi i oklejance - tradycyjnym formom sztuki, które zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Spotkaniom towarzyszył poczęstunek inspirowany kuchnią kurpiowską oraz wystawa "Haft Puszczy Białej". Ekspozycja, dostępna w obu bibliotekach przez cały czas trwania warsztatów, prezentowała unikalne wzory haftów, ich historię oraz znaczenie dla lokalnej społeczności.
Projekt "Haft białokurpiowski" był realizowany przez Stowarzyszenie "Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna" we współpracy z partnerami - Muzeum Regionalnym w Pułtusku, Biblioteką Publiczną w Broku oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Działania zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa "Niematerialne - przekaż dalej".
Cykl warsztatów hafciarskich w Broku i Ostrowi Mazowieckiej (01.09-26.10.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 12
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.