Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Zamek w Liwie zapraszają na wyjątkową wystawę poświęconą Annie z Radziwiłłów, jednej z ostatnich władczyń niezależnego Mazowsza. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku o godzinie 14:00 w głównej siedzibie Muzeum - Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów przy Al. Solidarności w Warszawie.
Anna z Radziwiłłów to postać niezwykła i zarazem kluczowa dla historii Mazowsza. Urodzona na Litwie, córka znakomitego rodu Radziwiłłów, została żoną księcia Konrada III Rudego i regentką Mazowsza po jego śmierci. W trudnym okresie regencji zręcznie balansowała pomiędzy wpływami Korony Królestwa Polskiego a Zakonu Krzyżackiego, starając się utrzymać niezależność księstwa dla swoich dzieci - Stanisława, Janusza i Anny Mazowieckiej.
Dzięki swojej gospodarności zyskała szacunek i uznanie mazowieckiej szlachty oraz mieszczan, podejmując liczne działania na rzecz odzyskania ziem utraconych przez księstwo.
28 grudnia 1514 nadała Ostrowi Mazowieckiej przywilej czterech jarmarków rocznie i jednego targu tygodniowo, co wpłynęło korzystnie na rozwój tego miasta.
Ekspozycja przybliży życie Anny z Radziwiłłów od dzieciństwa na Litwie, przez lata małżeństwa, regencji, aż po oddanie władzy synom. Dzięki reprintom archiwalnych dokumentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, odwiedzający będą mogli poznać szczegóły jej rządów, polityki oraz codziennego życia na przełomie XV i XVI wieku. Ostatnia część wystawy poświęcona jest śladom księżnej, które przetrwały do naszych czasów, wpisując się w lokalne tradycje i pamięć historyczną.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wernisażu proszone są o potwierdzenie swojej obecności do poniedziałku, 25 listopada 2024 roku.
E-mail: [email protected]
Telefon: (22) 826-90-93
Wystawa "Anna z Radziwiłłów księżna mazowiecka 1475-1522" to doskonała okazja, aby bliżej poznać historię Mazowsza jako niezależnego księstwa oraz niezwykłą postać, która odegrała kluczową rolę w jego dziejach. Wstęp na wernisaż jest wolny, a ekspozycja obiecuje być wydarzeniem kulturalnym o wyjątkowym znaczeniu.
źródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.