Puszcza Biała stała się wówczas garnizonem dla powstańczych oddziałów, a w miejscowym pałacu przekuwano kosy. Te miejsca są dziś symbolem determinacji i poświęcenia powstańców. W pamięci lokalnej społeczności nadal żywa jest tradycja szacunku dla tych, którzy walczyli w obronie niepodległości. Rocznice wybuchu powstania styczniowego, takie jak ta obchodzona 22 stycznia 2025, są okazją do oddania hołdu bohaterom tamtych dni.
W 162. rocznicę wybuchu powstania, w Kaczkowie Starym, odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie. Pod pomnikiem powstańców styczniowych złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminy Brok, radni powiatowi, kadra i uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku oraz pracownicy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Burmistrz miasta i gminy Brok Sebastian Oczkowski w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie powstania dla polskiej historii i narodowej tożsamości, zaznaczając fakt, jak wielką rolę odegrali w nim ludzie z lokalnych społeczności.
Z kolei modlitwa, której przewodniczył ks. prał. Jarosław Hrynaszkiewicz, była okazją do duchowego wsparcia pamięci o tych, którzy w imię ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę. Powstanie styczniowe pozostaje wciąż ważnym elementem pamięci narodowej, a uroczystości jak ta w Kaczkowie Starym przypominają o heroizmie i poświęceniu poprzednich pokoleń w walce o niepodległość Polski.
162. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Kaczkowie Starym (22.01.2025)
Ilość zdjęć w albumie: 11
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.