Pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne kierowana jest do rolników, którzy gospodarują na słabych jakościowo glebach i nie osiągają zadowalających plonów lub np. zaprzestają działalności produkcyjnej, bowiem nie opłaca im się to ekonomicznie. Rezygnując z prowadzenia działalności rolniczej na takich gruntach i sadząc tam las, mogą liczyć na wsparcie finansowe z ARiMR. Warunki uzyskania pomocy, niezbędne dokumenty, jak i kwoty wsparcia są zróżnicowane i zależą od tego, czy rolnik zamierza zalesić grunty rolne czy inne niż rolne.
Powiększanie obszarów leśnych niesie ze sobą niezaprzeczalne korzyści ekologiczne i środowiskowe. Więcej lasów, to czystsze powietrze, zdrowszy klimat, a także - wybiegając daleko w przyszłość - większe pokłady węgla.
ARiMR może dofinansować zalesianie gruntów rolnych, (grunty orne i sady), a także gruntów innych niż rolne. W tym ostatnim przypadku chodzi o grunty, które figurują w ewidencji jako użytki rolne, mogą na nich nawet rosnąć drzewa lub krzewy. Pod pojęciem gruntów innych niż rolne mieszczą się również grunty, dla których zalesienie jest racjonalnym sposobem zagospodarowania, szczególnie, gdy bierze się pod uwagę ich funkcje wodochronne lub glebochronne.
Pomoc na zalesianie obejmuje wsparcie na zalesienie, premię pielęgnacyjną oraz premię zalesieniową. Kwota pomocy przyznawanej w ramach premii zalesieniowej wynosi 1580 zł/ha. Premia zalesieniowa nie jest wypłacana w przypadku zalesiania gruntów innych niż rolne.
Szczegółowe informację na temat uzyskania pomocy w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych i zalesianie gruntów innych niż rolne" znajdziesz na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/do-arimr-po-wsparcie-na-posadzenie-lasu.html
źródło zdj. ARMiR
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.