Jak możemy przeczytać w informacji zamieszczonej na stronie UM w zaproponowanym porządku obrad znalazło się 6 uchwał:
- dwie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na użycie herbu Miasta Ostrów Mazowiecka
- uchwała w sprawie działań zmierzających do polepszenia warunków życiowych rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka
- uchwała w sprawie likwidacji jednostki budżetowej - Miejskiego Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych w Ostrowi Mazowieckiej
- uchwała w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych za trwały zarząd
- uchwała w sprawie uchylenia uchwały o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości położonych w Ostrowi Mazowieckiej przy ulicy Ferdynanda Ruszczyca.
Pomoc dla rodzin wielodzietnych
W projekcie uchwały proponuje się wprowadzenie 50% zniżek na bilety komunikacji miejskiej oraz 50% zniżkę na bilety w pływalni MOSiR. Ponadto rodziny wielodzietne zwolnione byłyby z opłaty w przypadku uczestnictwa w zajęciach i spektaklach organizowanych przez Miejski Dom Kultury.
Potwierdzeniem do przysługujących zniżek i uprawnień byłaby Karta Rodzinna, o którą rodzina wielodzietna mogłaby ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Poprzez rodzinę wielodzietną rozumie się, że jest w niej przynajmniej 3 dzieci w wieku do 18 lat, lub do 24 lat pod warunkiem, że są to osoby uczące się.
Likwidacja MZOJO
Zmieniające się zasady funkcjonowania oświaty w Ostrowi Mazowieckiej spowodowały, że Miejski Zakład Obsługi Jednostek Oświatowych przestał być strukturą niezbędną. Jest to wręcz hybryda utrudniająca zarządzenia około 40% środkami budżetu miasta (takimi środkami dysponują właśnie szkoły, przedszkola i MZOJO). W jednostce znajdują się 3 stanowiska, wśród których 2 to stanowiska kierownicze. Po przeniesieniu MZOJO do ratusza znacząco zmniejszyły się koszty jego utrzymania. Dalsze oszczędności będą możliwe po zlikwidowaniu jednostki, między innymi po przez likwidację stanowiska dyrektora. Oszczędności mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.
Organ prowadzący szkołę lub placówkę ma obowiązek zapewnić jej obsługę organizacyjną, administracyjną i finansową zgodnie z ustawą o systemie oświaty z 2004 roku. Ponadto nowe uregulowania prawne z 2009 roku uniemożliwiają obsługę ekonomiczno-administracyjną w formie tradycyjne - papierowej - poza siedzibą szkoły lub placówki. Zgodnie z powyższymi zapisami prawa i nową zasadą wdrożoną za obecnej kadencji, za wszystkie decyzje finansowe odpowiadają dyrektorzy szkół i przedszkoli. Tym samym utrzymanie odrębnej jednostki ze stanowiskiem dyrektora nie znajduje uzasadnienia.
Mimo likwidacji MZOJO jednostki oświatowe miałyby zapewnioną przez Urząd Miasta obsługę ekonomiczno-administracyjną. Zmiany tym samym dotyczyłyby likwidacji niepotrzebnej w obecnych czasach struktury, przez którą przechodzi rocznie około 40% budżetu miasta. Kwestie organizacyjne, ekonomiczne i administracyjne wielokrotnie poruszane były na spotkaniach w sprawie likwidacji MZOJO z pracownikami samego MZOJO, a także dyrektorami szkół i przedszkoli. Uchwała po raz pierwszy została przedstawiona radzie we wrześniu 2011 roku. Rada miasta nie wprowadziła wtedy projektu uchwały do porządku obrad.
Wyrażenie zgody na użycie herbu miasta
Dwa wnioski o udzielenie pozwolenia na użycie herbu Ostrowi Mazowieckiej wpłynęły do urzędu. Jeden z wniosków pochodzi od organizatorów 29. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, drugi od firmy Robson s.c, która chce użyć herbu na kalendarzach.
Zgłaszane wnioski o udzielenie pozwolenia na użycie herbu ujawniają w lokalnym prawie braki. Zgodnie ze statutem powinna istnieć odrębna uchwała ustalająca zasady udzielania pozwolenia na użycie herbu. W lutym bieżącego roku burmistrz Władysław Krzyżanowski przedstawił radzie miasta stosowną uchwałę, wprowadzała ona "zasady i tryb używania herbu miasta", mimo to rada miasta uchwałę odrzuciła. Tym samym w dalszym ciągu, już od około 10 lat, pozostaje lekceważony zapis statutu miasta.
Brak zapisów określających zasady udzielania pozwolenia na użycie herbu powodują, że każdy wniosek musi trafić pod obrady rady miasta. 29. Piesza Pielgrzymka wyrusza 1 sierpnia. Do tego czasu zgodnie z planem pracy rady miasta miało nie odbyć się żadne posiedzenie. Tym samym aby odpowiedź na wniosek była satysfakcjonująca dla organizatora pielgrzymki, należy zwołać sesję rady miasta. Na obradach radni będą mogli opowiedzieć się za udzieleniem bądź nieudzieleniem pozwolenia na użycie herbu, w tym przypadku w celach promocyjnych 29. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Bonifikata dla MOSiRu
16 974 zł. tyle wynosi opłata roczna Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za trwały zarząd nad Ogródkiem Jordanowskim w Ostrowi Mazowieckiej. W zaproponowanym projekcie uchwały MOSiR miałby być zwolniony z opłaty po przez udzielenie 100% bonifikaty.
Uchylenie uchwały scalenia i podziału nieruchomości przy Ferdynanda Ruszczyca
Z procesu scalania i podziału nieruchomości 5 lipca 2013 roku wycofało się 4 zainteresowanych. W ich posiadaniu znajduje się ponad 50% nieruchomości, tym samym zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami uchwała stała się bezprzedmiotowa. Wniesiono tym samym projekt o jej uchylenie. Pozwoli to na zwrot środków finansowych jakie zostały wniesione przez wszystkie osoby zainteresowane przedsięwzięciem.
Komentarze
Dodano: 22 lipca 2013 19:18, (jadrus)
Panie burmistrzu pan tych nierobow z mosiru zwolnij na czele z Konarem to dopiero beda oszczednosci to te 17 kawalkow to pikus !!!
Dodano: 23 lipca 2013 13:01, (czujny)
(jadrus) zdecydowanie cię popieram !!! Kłaniam się również w stronę Wysokiej Rady Panowie zlustrujcie Mosir Bo wielu jest tam zatrudnionych nie wiadomo po co ? na co ? i dlaczego ???
Dodano: 23 lipca 2013 20:16, (zina)
po co ruszać MOSiR jak można po raz n-ty likwidować MZOJO gdzie i tak burmistrz "kłody pod nogi rzuca" - i się uparł na te parę osób - redukując osoby a nie dając zastępstwa biedaczki ciągną parę etatów na łebka i to ma nie być teraz patologia - ręce opadają
Dodano: 23 lipca 2013 21:03, (sztukmistrz)
zina- jak zlikwiduje burmistrz MZOJO to te twoje biedaczki nie beda musiały już ciągnąć tych paru etatów na łebka i przejdą na urzędników ratusza. W tym ratuszu to i tak jest za dużo urzedników to może zlikwidują trochę etatów bo trzeba Tuskową dziurę budżetowa załatać i pewnie mniej dostaną kasy samorządy
Dodano: 24 lipca 2013 08:06, (malowanka)
zina po co ruszać MOSiR ??? Po to ażeby z naszych podatków nie utrzymywać nierobów !!! Pseudo "specjalistów " typu Marusia Czarusia Henia Benia Andrzejka Basiuni Eluni
Trzeba przypomnieć że Konar w mediach zapowiadał usunięcie ludzi nie pasujących do wizerunku MOSiR-u i co ???
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.