"Historia filozofii po góralsku" w małkińskiej bibliotece (zdjęcia, wideo)

Dodano: 26 marca 2015 07:57, Autor: Hanna Chromińska

"Prawdziwe jest tylko to, co się da przełożyć na góralski. A jak się nie da, to szkoda gadać." - taka jest geneza cyklu felietonów ks. J. Tischnera zatytułowanego "Historia filozofii po góralsku".
W dn. 11.03.15 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie poświęcone twórczości "największego bacy wśród filozofów" - urodzonego w Starym Sączu i całe życie związanego z Podhalem księdza profesora Józefa Tischnera.

Otwierając spotkanie p. Lidia Kowińska - Dyrektor GBP - nakreśliła życiorys ks. Tischnera oraz przypomniała tytuły i tematy jego publikacji, szczególnie najbardziej znanej, "Historii filozofii po góralsku".
Wydana w 1997 r. "Historia filozofii po góralsku" to apokryficzno-anegdotyczne opowieści dotyczące życia i dzieła najwybitniejszych postaci starożytnych filozofów greckich przełożone na język i kulturę góralszczyzny Podhala. Opowieści o "górolach, co udawali greka" i dla niepoznaki nazywali się inaczej mają za tło podhalańskie krajobrazy, miejscowości i realia pomieszane ze światem baśni. Ksiądz Tischner z pełną powagą informuje, że Tales to w rzeczywistości Stasek Nędza z Pardałówki, Sokrates to nikt inny jak powszechnie znany Jędruś Kudasik, Platon to Władek Trebunia-Tutka z Białego Dunajca, Pitagorasem nazywano Jędrusia Waksmundzkiego z Ostrowska, Empedoklesem - Tadeusza Zachwieję ze Szczawnicy, a Zenonem z Elei - Zenka z Dunajca.
REKLAMA


Przełożone na wspaniałą podhalańską gwarę systemy pierwszych filozofów skrzą się inteligentnym dowcipem wysokiej klasy, jednak z uwagi na umiarkowaną znajomość specyficznych zwrotów ich lektura wymaga sporo wysiłku (szczególnie od osób, których kontakt z gwarą podhalańską ograniczał się do oglądania serialu ,"Janosik"). Nie ma co ukrywać - rozważania podhalańskich mędrców są zdecydowanie łatwiejsze w odbiorze jako gawęda. W pełni rozumiejąc ten problem i wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu grupa "Ostoja" podjęła się pośrednictwa między tekstami ks. Tischnera i gośćmi spotkania w małkińskiej GBP.

Grupę "Ostoja" tworzą górale nizinni z okolic Małkini - gazda Andrzej Kongiel oraz gaździny Jadwiga Przybysz, Aneta Sawicka, Lidia Strzemieczna i Agnieszka Trętowska. Grupa przygotowuje się do występów dbając nie tylko o wysokie wartości literackie prezentowanych utworów, ale także dobierając odpowiednie do tematyki stroje, dekoracje i oprawę muzyczną.

Prezentację "Historii filozofii po góralsku" otworzyły dźwięki ligawki, po czym gazda i gaździny z godnością wkroczyli do czytelni, zajęli miejsca wokół zaimprowizowanej watry i zabrali słuchaczy w świat ludzi mądrych, honornych, ślebodnych, ale też grzesznych i pełnych wad. Historie góralskich prekursorów klasycznej filozofii przeplatały się z ilustracjami muzycznymi - wesołymi i smętnymi pieśniami góralskimi, które gazda wykonywał z towarzyszeniem gitary, drumli, krowich dzwonków i egzotycznego kazoo. Spotkanie zakończyła pieśń ,,Górali, czy ci nie żal" - napisana ponad 150 lat przez Michała Bałuckiego opowieść o konieczności zarobkowej emigracji Podhalan, funkcjonująca obecnie przede wszystkim jako utwór biesiadny.

Nastrój i intencję spotkania wspaniale opisała wzruszająca deklaracja ks. Tischnera "Kultura podhalańska podsuwa człowiekowi jakby dwa przykazania: bądź piękny i bądź prawdziwy. Nie wstydź się samego siebie, bo człowieczeństwo jest piękne wtedy, kiedy jest prawdziwe. Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem."






Zobacz również

Dzień Liczby Pi w małkińskim PG nr 2 (zdjęcia)

24 marca 2015, Hanna Chromińska

Liczba Pi = 3,1415926535897932384626433832795028841... - jedna z najważniejszych stałych w matematyce (i koszmar niektórych uczniów) jest tak wyjątkowa, że ma swoje święto (a nawet dwa).

Gminny Przegląd Piosenek Anny Jantar w małkińskim GOKiS (zdjęcia)

23 marca 2015, Hanna Chromińska

Od tragicznej śmierci Anny Jantar minęło 35 lat, ale jej piosenki są nadal rozpoznawane i wykonywane przez wykonawców w różnym wieku.

"Być kobietą, być kobietą..." w małkińskiej Gminnej Bibliotece Publicznej (zdjęcia)

19 marca 2015, Hanna Chromińska

Na dobry początek weekendu z Dniem Kobiet Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej w piątkowy wieczór zaprosiła mieszkanki gminy na spotkanie pod hasłem "Być kobietą, być kobietą...".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]