Bożenna Pietruszkiewicz na świat przyszła w 1951 roku. Urodziła się w Ostrowi Mazowieckiej i to właśnie z tym miastem związała swoje życie zawodowe i prywatne. Była córką Władysława Pietruszkiewcza (o którym już pisaliśmy: https://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/31675) oraz Marii Lutostańskiej.
Jej ojca szerzej znano jako byłego żołnierza, który został internowany na początku II wojny światowej. Do 1945 r. przebywał w majątku ziemskim Walberberg. Tam poznał Marię, Polkę, wywiezioną na roboty przez hitlerowców. Młodzi po zakończeniu wojny pobrali się na terenie Niemiec. W 1947 r. dostali się do Polski przez Punkt Repatriacyjny w Szczecinie. Przyjechali do Ostrowi Mazowieckiej z najstarszym synem, Piotrem Pietruszkiewiczem - czytamy w tekście pt. Bożenna Jadwiga Rostkowska 1951-2016 autorstwa Agnieszki Kaczmarek, zamieszczonym w drugim numerze Rocznika Ostrowskiego.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, rodzina Pietruszkiewiczów podczas I komunii św. najmłodszego z rodzeństwa Witolda Pietruszkiewicza, pierwsza od lewej to Bożenna
Matka Bożenny zajmowała się domem, natomiast ojciec chętnie rozwijał swoje zainteresowania muzyczne. Najlepiej o tym może świadczyć fakt, że na ponad 40 lat związał się z miejscową orkiestrą OSP.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Bożenna z ojcem Władysławem Pietruszkiewiczem
Ostatecznie doszedł do funkcji kapelmistrza. Władysław Pietruszkiewicz zmarł w 1990 roku, z kolei matka Bożenny w roku 1994.
Jak dodała autorka wspomnianego artykułu, Bożenna miała troje rodzeństwa. Najstarszy Piotr, ur. w 1946 r., jako mgr inż. w randze starszego brygadiera był zastępcą komendanta Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie. Siostra, Helena (Ziółkowska), była nauczycielem przyrody i chemii oraz przez wiele lat zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej. Najmłodszy brat, Witold, był członkiem Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, a w dorosłym życiu pracował w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej.
Rodzinę, w której wychowywała się późniejsza dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, z pewnością można nazwać tradycyjną. Z uwagi na fakt muzycznych konotacji ojca było wręcz niemożliwe, by Bożenna nie wyniosła z domu miłości do muzyki. Cechowała ją też żyłka społecznika. Uczyła się Technikum Elektrycznym w Ostrowi Mazowieckiej (Rubinku), i co ciekawe, śmiało można stwierdzić, że była jedną z pierwszych dziewcząt, które podjęły naukę w placówce, gdzie pośród społeczności dominowali chłopcy.
Bogata kariera zawodowa
W 1970 r. uzyskała tytuł technika o specjalności elektrotechnik. W 1981 r. ukończyła dwuletnie Policealne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie, w 1986 r. uzyskała zaś tytuł magistra pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego - w Białymstoku. W międzyczasie, po ukończeniu szkoły średniej, w okresie od września 1970 r. do lutego 1976 r., pracowała w Warszawskich Zakładach Radiowych Zakład nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, obecnie Zakład Urządzeń Radiolokacyjnych ZURAD. Zajmowała w tych latach stanowiska: monter podzespołów radiowych, planista, referent techniczny, zestrajacz urządzeń elektronicznych, samodzielny kalkulator. W 1978 r. wyszła za mąż za Daniela Rostkowskiego. Do 1985 r. rodzina żyła w Zawistach Podleśnych, następnie w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Sportowej, gdzie już do końca swoich dni mieszkała B. Rostkowska.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, zdjęcie ślubne Bożenny i Daniela Rostkowskich
Przy tym warto wspomnieć, że od marca 1976 r. Bożennę oddelegowano do pracy etatowej w ruchu młodzieżowym, a do końca czerwca 1979 r. była zatrudniona w Zarządzie Wojewódzkim Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w Ostrołęce na stanowisku przewodniczącej Zarządu Miejskiego ZSMP. Wkrótce po zamążpójściu rozpoczęła pracę w miejscu, z którym dzisiaj jest kojarzona chyba najbardziej. Chodzi o ostrowski Miejski Dom Kultury. W MDK-u pracowała od lipca 1979 roku. To właśnie to zajęcie bardzo ją pociągało. Była wymagająca, a dodatkowo do cech, które ją charakteryzowały, można zaliczyć życzliwość, koleżeńskość i otwartość.
Inicjatorka wielu przedsięwzięć
W trakcie swojej pracy zawodowej zainicjowała wiele przedsięwzięć, które na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców Ostrowi. Były to m.in.: Poniedziałkowe Spotkania ze Sztuką, Spotkania z Mikołajem pod Ratuszem, Pyza Mazowiecka, jak również Klub Puszystych i związany z nim aqua-aerobic. Przyczyniła się do zagrania w Ostrowi Mazowieckiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z jej inicjatywy powstał także Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Była Honorowym Członkiem Rady Słuchaczy UTW - napisała Agnieszka Kaczmarek.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Spotkanie ze św. Mikołajem, przemawia B. Rostkowska
Słowem, które dobrze oddaje charakter Bożenny Rostkowskiej, jest aktywność. Już w latach 80. XX w. była członkiem Miejskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a w latach 90. włączyła się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej. Wolny czas pożytkowała na wspólne chwile z przyjaciółmi, jazdę na rowerze, pływanie i zajmowanie się ogrodem, a gdy miała taką możliwość chętnie przyjmowała gości bądź zagłębiała się w świat literatury (była stałym czytelnikiem ostrowskiej biblioteki).
Przede wszystkim była jednak miłośnikiem małej ojczyzny, lokalną patriotką, dla której sprawy ziemi ostrowskiej zawsze pozostawały bliskie sercu.
Zainicjowała powstanie Koła Wychowanków, przy obecnym Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, którego została pierwszą przewodniczącą. Również za przyczyną B. Rostkowskiej zorganizowano w 1994 r. I Zjazd Absolwentów tejże szkoły. Czynnie uczestniczyła w organizacji pięciu kolejnych zjazdów. Po przeobrażeniu się Koła Wychowanków w stowarzyszenie została jego wiceprezesem. Pełniła tę funkcję do 2014 r. (w 2011 roku odeszła na emeryturę). Była mentorką dla młodszych członków stowarzyszenia. Jej doświadczenie pomagało w decyzjach podejmowanych przez zarząd i sprawdzało się w działalności stowarzyszenia prywatnie. Po śmierci swojej siostry Bożenna Rostkowska przygarnęła jej córkę. Zaadoptowała również afrykańskiego chłopca, który dzięki niej zdobył wykształcenie, gdyż przez kilka lat wysyłała pieniądze na jego edukację.
Za swoją szeroką działalność główna bohaterka naszej opowieści otrzymała wiele medali, wyróżnień i podziękowań. W 2009 r. na wniosek wojewody mazowieckiego została odznaczona Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, który przyznawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, B. Rostkowska na emeryturze
Bożenna Jadwiga Rostkowska zmarła 30 sierpnia 2016 roku. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej.
Bazę do stworzenia artykułu stanowiły informacje zawarte w tekście Agnieszki Kaczmarek w drugim numerze Rocznika Ostrowskiego: https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/.
Anna Kolanowska, córka Bożenny Rostkowskiej, zdjęcia i relacja
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.