"Miejsca z historią". Album kapliczek i krzyży (część I, zdjęcia)

Dodano: 30 października 2021 07:48, Autor: Miłosz Magrzyk

Już w poniedziałek z racji Wszystkich Świętych Polacy tłumnie ruszą na cmentarze. Choć to dzień, w którym odwiedzamy głównie groby naszych zmarłych bliskich, warto też, abyśmy choć na chwilę zadumali się w miejscach, obok których zazwyczaj przechodzimy obojętnie.
Kapliczki i krzyże to elementy, z którymi można spotkać się w przestrzeni publicznej, jednak częstokroć nie zdajemy sobie sprawy, jaka historia kryje się za nimi. Kapliczki były tworzone kiedyś nie tylko przez rodziny szlacheckie czy ludy chłopskie, ale też lokalne parafie i społeczności. Stawiano je jako symbol obecności i opieki Jezusa i tym samym wierzono, że uchronią mieszkańców przed różnego typu nieszczęściami.

REKLAMA



Poniżej przedstawiamy fragment albumu pt. Ocalić od zapomnienia zamieszczonego w 6 numerze Rocznika Ostrowskiego.



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Kaplica pw. św. Zofii na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Lubiejewskiej zbudowana około 1830 r., jako kaplica grobowa burgrabiny łomżyńskiej Zofii Borzykowskiej. W kaplicy znajduje się klasycystyczny nagrobek Kajetana Borzykowskiego, sędziego pokoju, oraz tablice epitafijne Antoniego Liberadzkiego, zm. w 1839 r., i Zuzanny Borzykowskiej, zm. w 1854 r.



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Nagrobek Janinki Nowcy, czerwiec 1880 - sierpień 1881; najprawdopodobniej córka Juliana Nowcy, 1838-1907, ostrowskiego aptekarza, działacza narodowego, pierwszego prezesa straży pożarnej.



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Grobowiec rodziny Mieczkowskich, w którym pochowany jest Ludwik
Mieczkowski, 1866-1932, aptekarz i pierwszy burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka w II Rzeczpospolitej w latach 1920-28



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Najstarszy udokumentowany nagrobek z pierwszej połowy XIX w. - Scholastyka Podbielska, zm. w 1827 r., i Paweł Podbielski, rejtan powiatu ostrołęckiego, zm. w 1829 r.



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Grób ks. Adama Jarnutowskiego-Prussa, 1825-1900, proboszcza ostrowskiego w latach 1872-1900, budowniczego kościoła



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Grób Władysława Pietrusińskiego, zm. w Ostrowi Mazowieckiej w 1932 r., ojca Hanki Ordonówny, piosenkarki, autorki wierszy i tekstów piosenek, tancerki i aktorki zmarłej w Bejrucie w 1950 r.



Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Grób Dzieci Utraconych zlokalizowany na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej powstał jako trzeci w diecezji łomżyńskiej. Pierwszy pogrzeb Dzieci Utraconych w naszym mieście miał miejsce 21 czerwca 2014 r. Odbył się w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem bpa Stanisława Stefanka z licznym udziałem duchowieństwa i wiernych.

Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad albumem był proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jan Okuła, wstęp i opracowanie - Stanisław Kosewski, fotografie - Sławomir Stempczyński i Stanisław Kosewski, zebranie informacji o krzyżach i kapliczkach: Eugeniusz Cieśluk, Andrzej Jaworowski oraz Stanisław Kosewski.

Album zamieszczono w 6 numerze Rocznika Ostrowskiego: https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/. My prezentujemy tylko fragment.

Zobacz również

"Zapisani na kartach historii". Bożenna Jadwiga Rostkowska (zdjęcia)

16 października 2021, Miłosz Magrzyk

Miesiąc temu przedstawiliśmy naszym czytelnikom losy Władysława Pietruszkiewicza. Tym razem prezentujemy opowieść o Bożennie Jadwidze Rostkowskiej, która poprzez swoją wielopłaszczyznową aktywność trwale wpisała się w historię miasta.

"Miejsca z historią". Bitwa pod Feliksowem (zdjęcia)

2 października 2021, Miłosz Magrzyk

Kolejna podróż w przeszłość, którą proponujemy naszym czytelnikom, to "wycieczka" po okolicznych terenach połączona z opowieścią o człowieku, który pomimo niepełnosprawności fizycznej zasłynął jako utalentowany malarz.

"Zapisani na kartach historii". Władysław Pietruszkiewicz (zdjęcia)

18 września 2021, Miłosz Magrzyk

Kolejna odsłona naszego cyklu będzie podróżą do świata osoby, która na ponad 40 lat związała się z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, a tym samym trwale zaznaczyła swoją obecność w lokalnej kulturze muzycznej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]