Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski
W październiku 1964 r. Wojciech Kamiński uzyskał dyplom magistra inżyniera geodety. Kilka miesięcy wcześniej, w marcu, ożenił się z Barbarą Bednarczyk, c. Kazimierza i Heleny. Kamiński był beneficjentem stypendium ufundowanego przez Wojewódzką Radę Narodową w Warszawie. Z tego powodu pierwszą pracę musiał podjąć na terenie tego województwa.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, zdjęcie ślubne Barbary i Wojciecha Kamińskich, 1964 r.
- Otrzymał ją w Wydziale Rolnictwa Powiatowej Rady Narodowej w Ostrowi Mazowieckiej, która stała się jego miastem na całe życie. Po stażu oddelegowano go do pracy w Powiatowym Biurze Geodezji. W latach 1973-1977 Wojciech Kamiński pełnił funkcję naczelnika miasta w Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki jego zaangażowaniu powstało przedszkole przy ul. Zwycięstwa. Wiele ulic w mieście zyskało oświetlenie. Została również zbudowana ulica Tadeusza Kościuszki - czytamy w artykule przygotowanym przez Agnieszkę Kaczmarek i Barbarę Kamińską i dostępnym w czwartym numerze Rocznika Ostrowskiego.
W kolejnych latach główny bohater naszej opowieści powrócił do pracy w geodezji. Był kierownikiem Rejonowego Oddziału Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych, a następnie dyrektorem Wojewódzkiego Biura Geodezji w Ostrołęce.
Zmiany administracyjne w kraju pozwoliły na powrót Wojciecha Kamińskiego do pracy w Ostrowi Mazowieckiej. Został zatrudniony w Urzędzie Rejonowym, a potem w Starostwie Powiatowym. Ze względu na stan zdrowia musiał zrezygnować z pracy w terenie i do emerytury skoncentrował się na pracy biurowej. Prowadził przez prawie 20 lat Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Ostrowi Mazowieckiej. Ponad 30 lat pełnił też funkcję biegłego sądowego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej. Przepracował 44 lata. W 2008 r. odszedł na emeryturę.
Wojciech Kamiński był znany z aktywnego uczestnictwa w życiu Ostrowi Mazowieckiej. Pasjonowała go szczególnie działalność w Kole Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Spartakiada międzyzakładowa zorganizowana przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Brok. W. Kamiński w ciemnych okularach.
W latach 1970-1974 był sekretarzem Klubu Szachowego w Ostrowi Mazowieckiej. Na rozgrywki szachowe, które z członkami ostrowskiego klubu prowadził na terenie całej Polski, poświęcał większość czasu wolnego. Przez kilka lat pełnił też funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej. Będąc na emeryturze, dużo czytał, zarówno książek, jak i artykułów w internecie. Miał czas na pogłębianie swojej wiedzy historycznej i geograficznej. Pozostał też wierny szachom.
Źródło zdjęcia: Rocznik Ostrowski, Szachowe Mistrzostwa Polski Geodetów, Brok, 8-12.06.1983 r.
Żona Barbara ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1965-1982 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Orle i Ostrowi Mazowieckiej. Z kolei od 1982 r. do 1990 r. była dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Syn Radosław ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, córka Małgorzata Politechnikę Warszawską - czytamy w Roczniku.
Wojciech Włodzimierz Kamiński zmarł 31 stycznia 2018 r. Został pochowany na cmentarzu w Piątnicy.
Bazą do stworzenia artykułu były informacje zawarte w czwartym numerze Rocznika Ostrowskiego w artykule przygotowanym przez Agnieszkę Kaczmarek i Barbarę Kamińską: https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.