Uroczyste obchody Dnia Patrona powiatu w hołdzie błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu (zdjęcia)

Dodano: 30 maja 2024 09:18, Autor: Starostwo Powiatowe Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Centralne uroczystości miały miejsce w Zarębach Kościelnych. Obecni członkowie Zarządu i Rady Powiatu, radni Rady Gminy, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu, dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych, służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół oraz kadra kierownicza Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej i Urzędu Gminy w Zarębach Kościelnych.
W dniu 28 maja 2024, w powiecie ostrowskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona powiatu, poświęcone pamięci błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Wydarzenie miało szczególne znaczenie, gdyż rozpoczęło się od złożenia kwiatów na grobie Julianny Wyszyńskiej, matki Prymasa Tysiąclecia, na cmentarzu w Andrzejewie.

Przed pomnikiem Julianny Wyszyńskiej zgromadzili się licznie mieszkańcy oraz przedstawiciele władz, by oddać hołd kobiecie, która wychowała wielkiego Polaka. Andrzej Karp, członek rodziny bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, podkreślił, jak ważna dla Prymasa była jego matka, przypominając słowa Kardynała o tym, by nie zapominać o niej. Złożył również podziękowania organizatorom za pamięć o Prymasie i jego rodzicach.

Kwiaty zostały złożone także pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia w Andrzejewie, co podkreśliło wagę obchodów i pamięci o wielkim Polaku.

Centralne uroczystości miały miejsce w Zarębach Kościelnych. W kościele pw. Św. Apostoła Szymona i Judy Tadeusza została odprawiona uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez ks. rtm. kan. dra Andrzeja Dmochowskiego, proboszcza tutejszej parafii. Homilię wygłosił ks. Jerzy Krysztopa, Kustosz Sanktuarium bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe powiatowych instytucji, ochotniczych straży pożarnych oraz szkół.

Po uroczystościach w kościele, goście zostali zaproszeni do Centrum Aktywności Kulturalnej, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Przewodnicząca Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, Dorota Subda, powitała wszystkich w imieniu organizatorów. Na zaproszenie starosty ostrowskiego Jerzego Bauera, przewodniczącej Rady Powiatu Doroty Subdy oraz wójt gminy Zaręby Kościelne Urszuli Wołosiewicz przybyli dostojni goście, w tym członkowie rodziny Prymasa Tysiąclecia: Andrzej Karp, Agnieszka i Sylwester Kuczyńscy, Aleksandra Czerny, a także posłowie na Sejm RP Maria Koc i Marcin Grabowski oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk, reprezentujący marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
REKLAMA


Obecni byli także członkowie Zarządu i Rady Powiatu, radni Rady Gminy, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu, dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych, służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół oraz kadra kierownicza Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej i Urzędu Gminy w Zarębach Kościelnych.

Starosta Jerzy Bauer podziękował wszystkim za współorganizację obchodów, szczególnie wójt Gminy Zaręby Kościelne, Urszuli Wołosiewicz, oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego ważnego wydarzenia. W swoich wystąpieniach, obecni parlamentarzyści podkreślali zasługi Prymasa dla polskiego narodu i gratulowali Radzie Powiatu inicjatywy uczczenia jego pamięci.

Agnieszka Kuczyńska podzieliła się swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z bł. Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zebranych gości. Sylwetkę Kardynała oraz jego życie w domu rodzinnym przybliżył dr Dariusz Tułowiecki, duchowny rzymskokatolicki, socjolog, pedagog i teolog.

Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarębach Kościelnych oraz wręczeniem nagród i dyplomów laureatom II Powiatowego Konkursu Plastycznego "Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia". Wydarzenie to pozostanie w pamięci mieszkańców powiatu jako dzień pełen wzruszeń i hołdu dla jednego z najwybitniejszych Polaków.


Zobacz również

Nie zapomnieli o czerwcowych bohaterach 1863 roku. 161. rocznica bitwy pod Nagoszewem (zdjęcia, wideo)

29 maja 2024, Kacper Jaworowski

Mieszkańcy, uczniowie i władze lokalne, co roku upamiętniają poległych w bitwie pod Nagoszewem. W starciu zginęło 110 Polaków, głównie mieszkańców Nagoszewa. Ich zwłoki miejscowa ludność pochowała w bratniej mogile na skraju lasu, w pobliżu miejsca walki.

161. rocznica zwycięskiej bitwy powstania styczniowego pod Stokiem (zdjęcia)

28 maja 2024, UG Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

W lesie pod Stokiem odbyły się uroczystości upamiętniające jedną ze zwycięskich bitw powstania styczniowego. Starcie, które miało miejsce 161 lat temu, stało się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski.

II Festiwal Kultury Łowieckiej - niepowtarzalne widowisko w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

26 maja 2024, Elżbieta Krajewska

Przemarsz przez miasto pocztów sztandarowych oraz myśliwych z psami i sokołami, koncert muzyki łowickiej, piknik myśliwski, ciekawe prelekcje, wystawa.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]